Kim był Rudolf Steiner?

steiner_1896Szanowany uczony czy (szalony) okultystyczny mistyk?

Ta strona (philosophyoffreedom.com) skupia się na wczesnych pracach Rudolfa Steinera (przed rokiem 1900), kiedy uważano go za szanowanego uczonego. W wieku 40 lat, w roku 1900, życie Steinera zwróciło się w stronę wiedzy tajemnej. Steiner rozumiał, że wielu uzna jego późniejszą pracę okultystyczną jako „szaloną”.

F. Rittlemeyer zapytał się R. Steinera dlaczego nigdy wcześniej nie poruszał tematów okultystycznych? Steiner na to: „Najpierw musiałem osiągnąć pewną pozycję w świecie. Ludzie mogą mówić o moich obecnych pracach (okultystycznych), że są „szalone”. Wówczas jednak są też moje wcześniejsze prace, (filozofia) których nie można zignorować.”

W roku 1894, obserwator ludzkiej natury i filozof Steiner, przedstawił humanistyczną filozofię życia zwaną Etycznym Indywidualizmem w książce Filozofia Wolności, która przeznaczona była do stworzenia fundamentów życia społecznego i politycznego, opartego na wolności ludzkiej. Nie była to zwykła filozofia, ale naukowe badania umysłu oparte na jego własnych obserwacjach procesów poznawczych.

[…] Pod koniec swego życia, Steiner powiedział, że Filozofia Wolności przeżyje dłużej niż jego prace okultystyczne. Zachęcał on ludzi myślących-naukowo, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z jego duchowymi badaniami, aby zapoznali się z filozofią wolności.

Książka ta jest całkowicie niezależna od jego późniejszych badań duchowych oraz od Towarzystwa Teozoficznego / Antropozoficznego, „książka ta zajmuje pozycję całkowicie niezależną od moich prac o badaniach duchowych… To, co powiedziałem w tej książce, może być do przyjęcia nawet dla kogoś, kto nie chce mieć nic wspólnego z moimi badaniami światów duchowych.”

„W filozofii wolności nie znajdziesz niczego, co wywodzi się z jasnowidzącego poznania nauki duchowej. Jest to napisane w celu dyscyplinowania myślenia, bez jakiejkolwiek wzmianki o teozofii.” Rudolf Steiner.

Istnieją dwie wersje Filozofii Wolności. Oryginalna wersja napisana w 1894 r. i przetłumaczona na angielski w 1916 r. przez Prof. and Mrs. R. F. Alfred Hoernlé, oraz wydanie zmienione w 1918 r. które jest bardziej odpowiednie dla zwolenników teozofii (później antropozofii). Polecamy wydanie oryginalne.

Filozofię Wolności w jęz. angielskim można pobrać tutaj: [link], w jęz. polskim można tylko kupić.

 


Oryginalny artykuł: link

Pozdrawiam ciepło

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: