4 Ciała Człowieka

Człowiek składa się z czterech powłok, ciał. Królestwo mineralne rezonuje z ciałem fizycznym, królestwo roślinne z ciałem eterycznym i królestwo zwierzęce z ciałem astralnym. Czwarty element jest aspektem, który jest unikalny dla człowieka – Ego – choć nadal może być traktowany jako część świata przyrody, z dwóch powodów. Po pierwsze, jesteśmy zakorzenieni w Ziemi tak samo jak pozostałe trzy królestwa. Po drugie, zwierzęta, przynajmniej na poziomie gatunku, także posiadają element egoistyczny.

Fizyczne

„Czym jest materia ?” – jest wielkim pytaniem naszych czasów. Czy materia istnieje w sposób, w jaki ją sobie wyobrażamy? Nasze ciało fizyczne jest niezwykle skomplikowanym arcydziełem, które może być zorganizowane jedynie przez geniusz Ducha. […]

Eteryczne

Energia eteryczna jest esencją królestwa roślin. Jeśliby zabrać roślinie siły eteryczne, to rozpadłaby się ona w kupę minerałów. Energia eteryczna jest siłą życiową roślin, podobnie jak ciało eteryczne jest siłą życiową ciała fizycznego. Ciało eteryczne jest elementarną przyczyną ciała fizycznego (z kolei ciało Ego i ciało astralne są pierwszą przyczyną ciała eterycznego i fizycznego).

Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego leki homeopatyczne mogą być tak skuteczne i mogą wywoływać tak trwałe rezultaty – dlatego, że leczona jest arena głównej przyczyny, co odzwierciedla się w ciele fizycznym.

Ciało eteryczne jest z natury ciałem wzorów, i można powiedzieć, że czuje się jak w domu, gdy powtarza wzory. To dlatego organy, np. serce, zachowują swoją formę i proces – ciało eteryczne stale wtłacza swój wzór w ciało fizyczne. Podobnie znajdujemy powtarzające się wzory w królestwie roślinnym, np. liście, wszystkie precyzyjnie wykończone i z nieprzerwaną ciągłością wzoru.

Astralne

Królestwo zwierzęce wciela następną subtelną warstwę, sferę astralną. Ciało astralne jest ucieleśnieniem emocji, instynktów, pragnień, pożądań, kolorów, marzeń i zwierzęcości. Tak jak leki homeopatyczne działają na poziomie eterycznym, tak leki z płatków kwiatów działają na poziomie astralnym, emocjonalnym.

Ciało astralne i Ego działają jak małżeństwo. Jeśli osoba wypiera swoje własne Ego – np. poprzez spożywanie alkoholu lub innej substancji, to spada ona do elementu astralnego – z różnym skutkiem w zależności od natury jednostki. Astralny aspekt siebie obejmuje szeroki i wielowymiarowy krajobraz, obraz duszy. Wszystko to, co znajduje się w świecie natury, jest odzwierciedlone w sferze astralnej wewnątrz nas.

Ego

Ogromne morze ciała astralnego jest sterowane przez ludzkie Ego, lub indywidualność Ducha. „Ja” jest współczesnym „klejnotem w lotosie”, krawędzią ludzkiej ewolucji duchowej. Zależnie od tego, jakie ludzie robią postępy w ciągu swojego życia, a raczej w ciągu swoich żyć, w takim stopniu stają się biegli w oczyszczaniu i wznoszeniu swojego ciała astralnego, w wysubtelnianiu i rozwijaniu uśpionych sił i jakości. Postępy poczynione w tym celu można porównać do gromadzenia bogactwa na naszym koncie duchowym.

 


Źródło oryginału: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s