Chrześcijaństwo Ezoteryczne

Ten artykuł analizuje Chrześcijaństwo u swojej podstawy, a także niektóre ezoteryczne aspekty, używając przy tym jako źródła: antropozofię i wglądy Rudolfa Steinera. Nie jest to próba oceniania religii, które oddzieliły się od pierwotnego impulsu, a zagłębienie się w to, co leży u serca impulsu Chrystusa.

Kiedy bierze się pod uwagę poziomy wtajemniczenia, to znaczenie wydarzenia Chrystusa, do którego Rudolf Steiner odnosił się jako do „Misterium Golgoty”, staje się wyraźniejsze. Aż do czasu tego wydarzenia, nie miało miejsca pełnowymiarowe Zmartwychwstanie. Budda i inni nauczyciele, którzy poprzedzili Chrystusa, w pewnym sensie przygotowywali drogę dla tego nadzwyczajnego wydarzenia. Steiner wyjaśnia, że Budda rozpoznając o co chodzi z Chrystusem,  połączył swoje siły z istotą Chrystusa.

Od początku czasu, Ziemia wychodząc ze stanu czysto duchowego, stopniowo się „zagęszczała” i stawała się coraz bardziej fizyczna. Ostatecznie Ziemia osiągnęła punkt, kiedy niebezpieczeństwem było zbytnie „zagęszczenie”, czy można by powiedzieć, nadmierne wcielenie. Jeśli pozwolono by na dalsze dążenie w tym kierunku, to Ziemia razem z ludzkością osiągnęłaby punkt, z którego nie byłoby możliwości powrotu do stanu duchowego.

Kiedy Steiner odnosi się do Misterium Golgoty, to mówi o najbardziej kluczowym wydarzeniu w rozwoju Ziemi w czasie, które spowodowało, że schodząca w materię Ziemia ponownie zwróciła się w kierunku duchowego przeznaczenia.

Gdy bierzemy to wszystko pod uwagę, to ta ezoteryczna perspektywa nadaje podstawowy sens pojęciu odkupienia.

Jezus z Nazaretu był człowiekiem, który w ciągu swoich wcieleń ewoluował aż do punktu, w którym był w stanie służyć jako naczynie dla boskiej istoty, Chrystusa, który zstąpił ze sfery Słońca i chodził po Ziemi przez trzy lata.

Pod koniec trzeciego roku, w momencie wypełnienia Zmartwychwstania, duch Chrystusa przepoił ducha Ziemi. Duch Chrystusa połączył się z duchem Ziemi, inicjując w ten sposób proces podnoszenia prędkości wibrowania Ziemi i zmiany naszego losu.

Warto zauważyć, że gdy człowiek dostraja się do natury, gdy wchodzi w energię Ziemi, to faktycznie wchodzi w ściślejszy związek z Chrystusem. Chrystusa można spotkać w sobie lub w duchu Ziemi [poprzez medytację].

Innym kluczowym pojęciem związanym z ezoterycznym Chrześcijaństwem jest ponowne przyjście Chrystusa. Steiner twierdzi, że ta ponowna manifestacja Chrystusa będzie miała miejsce nie w sferze fizycznej, a w eterycznej. To wydarzenie ma miejsce od 20 wieku i trwa nadal. Tysiące osób doświadczyło Ponownego Przyjścia w eterycznej części swojej istoty, niektórzy bardziej świadomie niż inni.

Stosowne jest to, że te wydarzenie odbywa się na podłożu indywidualnym, ponieważ Ego, czy inaczej indywidualność Ducha, u każdej współczesnej osoby jest „klejnotem w lotosie” – przewodnią krawędzią ludzkiej ewolucji duchowej.

Warto zauważyć, że to, czy osoba etykietuje to doświadczenie w ten czy inny sposób jest bez znaczenia, ponieważ spotkania z Chrystusem doświadczają osoby z różnych ścieżek, bez względu na to, jakich słów używają do opisania tego doświadczenia.

Każda osoba, która przechodzi przez tą osobistą inicjację, pomaga podnieść poziom wibrowania Ziemi, a przeznaczenie ludzkości posuwa się wtedy naprzód.

Artykuł ten byłby niedbały, gdybym nie wspomniał o dynamice Arymana. Aryman, czy Anty-Chryst, jest uosobieniem jednej z dwóch skrajności, która stawia ludzkość w niebezpieczeństwie. Według Steinera, Aryman aktywnie stara się zdyskredytować Chrystusa i próbuje odsunąć ludzkość od środkowej ścieżki, którą kroczy Chrystus. Dla Arymana jest to gra o dużą stawkę, ponieważ im więcej będzie w stanie dokonać, tym większy stopień mocy może otrzymać. Poprzez zakrzywienie, wypaczenie skupienia na Chrystusie, Aryman przejmuje tą moc jako swoją [czczenie fałszywych chrystusów powoduje dokarmianie arymana].

Aryman i Lucyfer są dwiema istotami, które uosabiają ekstremalne warunki. Lucyfer jest nadmierną „ekskarnacją”, wzniosłym, nieuziemionym stanem. Lucyfer skłania ludzi do ścieżek duchowych opartych na fantazji oraz do ustąpienia swojemu egotyzmowi.

[ścieżki duchowe, które są zbudowane na iluzji, kłamstwie, lub pół-prawdzie, lub które są po prostu niczego nie wnoszącym, otumaniającym bełkotem, oraz inne współczesne fantasmagorie, którymi można dać się opętać i w nich utknąć]

Aryman działa w przeciwnym kierunku i wywołuje nadmierną inkarnację lub stwardnienie i zimno, co przypomina byt maszyny.

[w dużym uproszczeniu: Lucyfer – idealizm, ucieczka w świat myślowy i w iluzje stworzone przez wyobraźnię; Aryman – materializm, skostnienie w materii i połączenie się z maszynami]

Steiner wskazuje, że na przełomie tysiącleci Aryman będzie szczególnie obecny, a nawet zamanifestuje się w fizycznej inkarnacji. Niedawne wpływy Arymaniczne są widoczne w impulsach, które służą do zdyskredytowania Chrystusa, np. książki i filmy takie jak: „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Wszystko, co umniejsza moc Chrystusa, lub dyskredytuje Jego prawdziwą naturę, wzmacnia działania Arymana.

Uświadomienie sobie wpływów Arymanicznych i Lucyferycznych pomaga w unieszkodliwieniu ich. Zrozumienie tego pomaga przyczynić się w ludzkiej ewolucji – w Przechrystusowieniu ludzkości.


Oryginalny artykuł: link

Wykłady dotyczące pojawienia się Chrystusa w świecie eterycznym: link

Książki dotyczące Chrystusa:
Sergej O. Prokofieff – Pojawienie Chrystusa w postaci eterycznej – link

Jesaiah Ben-Aharon – The New Experience of the Supersensible – link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s