Nauka Duchowa jako przygotowanie do Nowego Postrzegania Eterycznego

Nasze wykłady na spotkaniach grupowych niewiele przyczyniłyby się do naszego rozwoju, jeśli od czasu do czasu nie moglibyśmy mówić o bardziej intymnych procesach życia duchowego ludzkości. Tym, do czego powinniśmy dążyć w naszych grupach, jest przygotowanie do osiągania wyższych prawd duchowych. Jednocześnie nie wolno nam myśleć, że takie przygotowanie składa się jedynie z teorii i idei. To, co nazywamy przygotowaniem do osiągnięcia wyższych prawd, powinno naprawdę polegać na pewnym stanie uczuć i doznań w naszej duszy. Poprzez życie w naszych grupach i poprzez fakt, że spotykamy się co tydzień, nasze dusze powinny stopniowo dojrzewać do punktu, w którym stają się wrażliwe nawet na te elementy nauki duchowej, które schodzą – albo, jeśli wolicie, wznoszą się – od bardziej ogólnych prawd, do konkretnych faktów z życia.

Poświęćmy ten szczególny wieczór głównie na takie przygotowanie naszych dusz, czyli na takie przygotowanie uczuć w naszych duszach. Są pewne rzeczy, które powinny być doprowadzone do naszych dusz tego wieczoru, rzeczy, które, aby mieć pewność, będziemy na początku rozumieć powoli i stopniowo, ale które możemy zacząć odczuwać, jeśli zdobędziemy niezbędny stopień dojrzałości dzięki naszemu życiu w grupach. W tym przypadku trzeba brać za pewnik to, że takie prawdy będą (powinny być) odbierane z odpowiednią delikatnością, że będą odbierane jako bezcenny skarb duszy, a nie jako coś, w co wierzymy, że można umieścić przed nieprzygotowaną publicznością. W naszych rozważaniach będziemy stopniowo wznosić się od znanego do nieznanego.

Oto pytanie niepokojące nawet umysł kogoś, kto zapoznał się z elementami antropozoficznej koncepcji świata: czy jest jakiś sens lub cel w fakcie, że dusza pojawia się ponownie w kolejnych wcieleniach lub inkarnacjach na Ziemi? Można przyjąć abstrakcyjną prawdę o reinkarnacji, jednak taka abstrakcyjna prawda w zasadzie niewiele może nam pomóc. Prawdy nabywają znaczenia w naszych życiach jedynie wtedy, gdy mogą zostać przekształcone w naszych duszach w ciepłe uczucia, w światło, które jaśnieje w nas w taki sposób, że prowadzi nas dalej na ścieżce życia. Z tego powodu, abstrakcyjna prawda nabiera dla nas znaczenia tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie dowiedzieć się czegoś bardziej precyzyjnego i intymnego w związku z sensem i znaczeniem kolejnych inkarnacji ludzi. Będzie to jedno z pytań, którymi powinniśmy się dzisiaj zająć.

Inne pytanie brzmi: jakie szczególne znaczenie jest zawarte dla nas w fakcie, że podczas obecnego wcielenia jesteśmy w pozycji, aby wchłonąć antropozofię do naszych dusz, aby powiązać antropozoficzne prawdy z naszym najgłębszym życiem? Przekonamy się, że dzisiaj te dwie kwestie harmonijnie się połączą.

Często słyszeliście, że dwa kolejne wcielenia człowieka nie następują po sobie w sposób bezwzględny, ale wraca on do nowego życia ziemskiego tylko wtedy, gdy daje mu to okazję do nauczenia się czegoś nowego o Ziemi i do połączenia tego z jego życiem duszy. Może być to zrozumiane, oczywiście, jedynie przez kogoś, kto nie ogranicza swoich badań ewolucji Ziemi do okresu rozciągającego się na kilka stuleci czy tysiącleci. Tylko ten, kto bada całą ewolucję Ziemi, jest w stanie pojąć rzeczy we właściwy sposób. W odniesieniu do zewnętrznych, fizycznych warunków będziemy uczyli się rozumieć, nawet jeśli ograniczamy się do źródeł zewnętrznych, że samo oblicze Ziemi ulegało zmianie w trakcie stosunkowo krótkich okresów czasu.

Jeśli np. przeczytacie opis regionów, w których obecnie mieszkamy, aby zobaczyć, jak musiały one wyglądać w czasie, gdy Chrystus chodził na Ziemi, to odkryjecie, że całe oblicze tego regionu uległo zmianie w trakcie stosunkowo niewielu wieków. Wtedy możecie zadać sobie pytanie, jak bardzo moralne i inne warunki cywilizacji mogły ulec zmianie w trakcie tych kilku stuleci. Spróbujcie przez chwilę przywołać przed swoją duszą (obraz), czego dziecko uczyło się na początku naszej ery i czego uczy się dzisiaj; spróbujcie wyobrazić sobie to wszystko, a następnie spróbujcie przypomnieć sobie, czego nauczyliśmy się poprzez naukę antropozoficzną o tym, że jesteśmy w stanie spojrzeć wstecz do odległej przeszłości, kiedy oblicze Ziemi przedstawiało zupełnie inny wygląd. Następnie, w większości przypadków, kontynenty, które istnieją dzisiaj, wtedy jeszcze nie istniały, ale był za to wielki, rozległy kontynent w miejscu zajmowanym dzisiaj przez Ocean Atlantydzki. Pomyślcie o tym wszystkim, co musiało nastąpić podczas trwania długich okresów czasu, aby zmienić Ziemię w to, czym jest dzisiaj.

Jeśli przywołacie to wszystko przed swoją duszą, to musicie sobie powiedzieć, że jest możliwość, aby dusze doświadczały czegoś nowego w każdym życiu na Ziemi, aby zawsze otrzymywać nowe owoce, a następnie łączyć te owoce z własnym życiem. Gdy warunki zmieniły się tak, że można nauczyć się czegoś nowego i że warto zejść ponownie na Ziemię, wtedy te dusze rzeczywiście powracają w nowym wcieleniu.

Nie jest to tylko gra sił i istot aktywnych w zjawisku, które prowadzi człowieka na Ziemię kolejno do nowych inkarnacji; w tym przypadku chodzi raczej o to, ze każda inkarnacja wnosi nową siłę i zdolność, jako nową część w boskim planie reprezentującym całość ludzkiego życia. Tylko wtedy, gdy przejrzymy życie w ten sposób, prawo powtarzanych żyć uzyskuje prawdziwe znaczenie. Jednocześnie musimy zadać sobie pytanie, czy nie jest możliwe, aby przegapić jakąś okazję. Czy nie jest możliwe, że istnieje coś, co zależy od tego, czy wykonamy większość (pracy) z danej inkarnacji we właściwy sposób? Jeśli moglibyśmy po prostu mieć pewność, że będziemy mieli powtórkę naszego obecnego życia w następnej inkarnacji, to wielu ludzi mogłoby stwierdzić: „Mam mnóstwo czasu, ponieważ będę żył jeszcze wiele razy“.

Jeśli weźmie się pod uwagę najważniejsze fakty z życia, i jeśli się wie, że to, co Ziemia może nam dać podczas określonego okresu czasu, nie może być ponownie doświadczone podczas kolejnego okresu, to zdajemy sobie sprawę z tego, że jest rzeczywiście możliwe, aby pominąć okazje – i  wówczas można nabyć wewnętrzne poczucie obowiązku i odpowiedzialności, aby wykorzystywać każde wcielenie we właściwy sposób. Powinniśmy lepiej ujrzeć w jaki sposób możemy wykorzystać te inkarnacje, jeśli podejmiemy teraz małe spojrzenie do tyłu, za pomocą tego, co oferują nam badania duchowe. Będę teraz mówił o pewnych faktach, które są wam już znane, ale będę potem rozciągał je na to, co jest nieznane dla większości z was. To, o czym już wiecie, jest fakt, że podczas naszych wcześniejszych inkarnacji nasze dusze posiadały zupełnie inne zdolności od tych, które posiadają teraz. Zdolności te, dzięki którym współczesna ludzkość żyje i pracuje, nie zawsze istnieją. Jeśli zadamy sobie pytanie, co w ludzkiej duszy jest dzisiaj szczególnie aktywne, to musimy odpowiedzieć, że jest to zdolność do odbierania poprzez zmysły w sposób dokładny, zewnętrznych faktów świata. Człowiek posiada samoświadomą siłę rozumowania, samoświadomą siłę osądu, co jest w stanie zastosować do zmysłu percepcji i za pomocą czego może połączyć to, co postrzega zmysłami, i w ten sposób uzyskuje obraz świata poprzez postrzeganie.

Wiemy jednak, że gdy człowiek rozwija swoją duszę za pomocą metod opisanych w mojej książce (Jak osiągnąć poznanie wyższych światów), staje się on zdolny do postrzegania wokół siebie innego, duchowego środowiska. Wiemy, że istnieje duchowe oko, które może zostać otworzone i że wyższe nadzmysłowe zdolności, które są uśpione u przeciętnego człowieka, mogą zostać obudzone. Wiemy, że był czas, kiedy każdy człowiek mógł postrzegać świat duchowy, ale wiemy także, że nadejdzie czas, kiedy świat duchowy będzie w stanie ponownie wpływać do naszych dusz, tak jak światło i kolor wpływają do oczu ślepego, który został poddany operacji i odzyskał wzrok. To światło i kolor istniały w jego środowisku, ale nie mogły do niego wpłynąć, ponieważ jego organy nie były zdolne do ich przyjmowania, nie zostały jeszcze otworzone.

Tak więc, mamy dzisiaj ludzkość, która może spojrzeć na świat duchowy tylko poprzez nienormalny rozwój lub wykonując specjalne metody. Normalnym stanem dla współczesnego człowieka jest to, aby  być w stanie dostrzegać obiekty tego świata poprzez zewnętrzne zmysły i połączyć swoje postrzeganie poprzez intelekt, który jest połączony z fizycznym mózgiem.


Źródło: link

Reszty wykładu nie tłumaczyłem, ponieważ jest tam powtórzenie tego, co było w poprzednim wykładzie.

Interesujących się tematem i szanujących wiedzę, zachęcam do czytania tekstów źródłowych.

Pozdrawiam ciepło

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Nauka Duchowa jako przygotowanie do Nowego Postrzegania Eterycznego”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: