Jedność i wielość – błędy jednostronności

Ci, którzy nie przyznają, że religie zostały dostosowane do szczególnych warunków, ale utrzymują, że wszystkie systemy religijne pochodzą z jednego niezróżnicowanego źródła, nigdy nie zdobędą prawdziwej wiedzy.

Mówienie jedynie o jedności jest jak stwierdzenie, że na stole jest sól, pieprz, papryka i cukier, ale nie jesteśmy zainteresowani każdym z nich z osobna. To, czego szukamy jest jednością, która jest wyrażona w tych różnych substancjach. Oczywiście, można tak mówić, ale jeśli chodzi o przekazywanie praktycznej rzeczywistości, o odpowiednie używanie każdej substancji, to różnice między nimi z pewnością będą widoczne. Nikt, kto używa tych substancji nie będzie twierdził, że pomiędzy nimi nie ma różnicy; po prostu zamiast cukru umieść sól lub paprykę w kawie czy herbacie, a wkrótce odkryjesz prawdę! Ci, którzy nie czynią prawdziwego rozróżnienia pomiędzy kilkoma religiami, ale mówią, że one wszystkie pochodzą z tego samego źródła, robią ten sam błąd.

Jeśli chcemy wiedzieć, jak żyjący wątek biegnie poprzez różne religie w kierunku wielkiego celu, musimy starać się zrozumieć ten wątek i badać wartość każdej religii dla jej konkretnej sfery.


Źródło: link

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s