Nie kazania i ograniczenia są pomocne, lecz wgląd

Jeśli ludzie nie będą budowali swoich pomysłów społecznych zgodnie z podstawami duchowej nauki Antropozoficznej, to ludzkość nie będzie w stanie uniknąć katastrof, które są dzisiaj tak strasznie oczywiste. Znam wartość tego, co pochodzi od ludzi, którzy są obecnie nazywani pacyfistami, ludzi którzy są entuzjastycznie nastawieni do wszelkiego rodzaju ruchów pokojowych. Jednak takie rzeczy nie zostają ustalone poprzez ograniczenia lub jedynie przez zarządzanie, że to lub tamto ma się wydarzyć. Ludzie mogą w pełni zgodzić się z tym, co powinno się zdarzyć. Jeśli jednak ktoś ustala tylko zasady, tylko prawa, które pochodzą ze zwyczajowego sposobu myślenia, to tak jakby mówił do pieca: Kochany piecu, twoim moralnym obowiązkiem jako pieca jest ogrzać ten pokój, więc natychmiast spraw, by w pomieszczeniu zrobiło się ciepło i miło. Lecz tak się nie stanie, po prostu musicie podłożyć drewna i rozniecić ogień, by w nim napalić, tak samo powinniście dostarczyć człowiekowi drewna i ognia, które rozpalą jego duszę, ogrzeją ją i napełnią światłem. Byłoby wspaniale, gdyby można było to zrobić jedynie poprzez mówienie do pieca, ale tak się nie stanie jeśli nie zostaną dostarczone drewno i ogień.

Chodzi o to, że nie można po prostu powiedzieć: ludzie, kochajcie siebie nawzajem, lecz – tak jak wskazałem w przykładzie z piecem – należy dostarczyć paliwa, które przemówi do ludzkich dusz. Paliwo, które jest tutaj potrzebne, to idee wynikające z pochłaniania wglądu duchowego w sposób żywy, ponieważ dusza ludzka nie należy jedynie do życia materialnego, ale również do życia duchowego. I często jest dzisiaj niezrozumiane, co to naprawdę oznacza, że dusza ludzka jest częścią świata duchowego. Uważa się, że człowiek zbliża się do świata nadzmysłowego poprzez stosowanie pewnych zasad. To nie o to chodzi.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s