Nie myśl za dużo

Pierwszą podstawową normą, której człowiek powinien się nauczyć, jest to, że nie musi za dużo myśleć. Na początku może się to wydawać dziwne, ale wkrótce zrozumiecie o co mi chodzi. Myśląc o czymś, człowiek oczywiście nie uczy się o tym szczególnie dużo. Jeśli jedynie rozmyśla o tym co widział, to z reguły nie pojmie z tego za wiele.

Zatem, jeśli człowiek chce dowiedzieć się czegoś o świecie, to nie powinien od myślenia zbyt wiele oczekiwać; to nie jest tak ważne, aby o czymś myśleć. Kiedy trzeba rozważyć fakty, to oczywiście należy to zrobić. Ale nie trzeba obierać tego jako główny cel. Późniejsze rozmyślanie o rzeczach nie przynosi żadnej wiedzy. Należy patrzeć na inne rzeczy, porównywać je i szukać związków. Im bardziej człowiek patrzy na powiązania, tym bardziej staje się świadomy natury. Ci, którzy tylko myślą o naturze, nie znajdują niczego więcej, niż wiedzieli do tej pory.

Jeśli ktoś jest materialistą, to mówi także o naturze w sposób materialistyczny, ponieważ takie obrał stanowisko. Nie odkrywa on niczego nowego. Jeśli ktoś mówi o naturze w sposób idealistyczny, to robi to dlatego, że jest idealistą. Zawsze można dojść do wniosku, że poprzez myślenie ludzie odkrywają jedynie to, co już wiedzieli. Prawidłowe myślenie powstaje tylko wtedy, gdy jest kierowane faktami.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s