Mózg męski i żeński

Gdyby ludzie mieli chociażby najmniejsze pojęcie, co to oznacza myśleć w duchu, żyć w duchu używając fizycznego ciała jako instrumentu – dzięki czemu człowiek nie odczuwa siebie mocno przytwierdzonym do ducha, nie identyfikuje się z nim – to śpiewaliby psalmy o męce konieczności używania w tej inkarnacji męskiego ciała.

Można zaobserwować, że formy męskiego mózgu, poprzez głębsze zejście w materię, przysparzają więcej trudności w zarządzaniu, niż bardziej elastyczne formy mózgu żeńskiego. Jest to naprawdę o wiele trudniejsze, aby wyszkolić męski mózg do wstąpienia w wyższe światy, i żeby potrafił on przełożyć prawdy na myśli, niż żeby zrobić to samo z mózgiem żeńskim.

Z tego powodu nie jest to zaskakujące, gdy nowa koncepcja świata, taka jak przedstawiona w Nauce Duchowej zostaje uchwycona przez łatwiejsze w zarządzaniu mózgi żeńskie; dla męskiego mózgu, mniej giętkiego i posłusznego, znacznie trudniejszym jest uwolnienie się od pewnych myśli, które zostały już wchłonięte.

Stąd też Nauka Duchowa nie znajdzie łatwej akceptacji pośród mężczyzn, którzy są dzisiaj liderami kultury i rozpowszechnionych idei. Musimy zdać sobie sprawę z tego, jak niewygodnym instrumentem jest mózg współczesnego mężczyzny, nie tylko dla akceptacji Nauki Duchowej, ale także dla myślenia w tym kierunku.

Jednak nie możemy patrzeć na te sprawy w sposób niewłaściwy – raczej powinniśmy patrzeć na to, jako tym bardziej znamienne, że tak wielu mężczyznom, których mózgi są tak giętkie, udało się dokładnie zapoznać z Nauką Duchową.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s