Nie pojęcia i definicje, lecz bezpośrednia obserwacja rzeczywistości

W chwili obecnej ludzie na ogół nadają znaczenie tylko zjawiskom naturalnym, zjawiskom świata fizycznego, które są częścią historycznej ewolucji. Ludzie będą musieli ponownie nadać znaczenie wydarzeniom duchowym, które mogą być postrzegane za pomocą nauki duchowej.

W nawiązaniu do tego ważnego wydarzenia całkiem łatwo jest ustalić, w jak poważnym błędzie są ludzie, jeśli rozważając świat opierają się wyłącznie na pojęciach i definicjach, a nie na bezpośredniej obserwacji rzeczywistości. Człowiek zawsze ma poczucie, że powinien opierać się na określonych pojęciach – czym jest Aryman, czym jest Lucyfer, czym są poszczególne duchy w tej czy innej hierarchii? Są to pytania, które zadajemy, i wierzymy, że posiadając definicje zdobędziemy również zrozumienie na temat tego, jak te istoty pracują. Oto skrajny przykład niewydolności definicji, który cytowałem już wcześniej. Może nie jest to idealny sposób zdefiniowania człowieka, ale jest to definicja, którą podawano w szkole w Grecji: Człowiek jest stworzeniem, które chodzi na dwóch nogach i nie ma piór. Następnym razem, gdy uczeń przyszedł do szkoły, przyniósł oskubanego koguta, czyli stworzenie, które chodziło na dwóch nogach i nie miało piór. Zgodnie z definicją jest to człowiek, powiedział. Akceptuje się wiele definicji tego rodzaju, i zatem wiele spośród naszych naukowych definicji jest mniej lub bardziej zgodnych z prawdą. Jednak w antropozofii nie możemy opierać się na takich definicjach. Nasze postrzeganie będzie ubogie, jeśli będziemy opierali się na abstrakcyjnych definicjach.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s