Niejasne i ogólne frazy nie mogą stanowić podstawy dla prawdziwej sztuki edukacji

Niejasne i ogólne frazy – „harmonijny rozwój sił i zdolności w dziecku” itd. – nie mogą stanowić podstawy dla prawdziwej sztuki edukacji. Taka sztuka edukacji może być zbudowana jedynie na podstawie prawdziwej wiedzy o istocie ludzkiej. Nie to, że frazy są błędne, ale że w gruncie rzeczy są one tak bezużyteczne, jak mówienie do maszyny, aby wszystkie jej części zostały harmonijnie sprowadzone do działania. Do pracy maszyny potrzebne jest podejście nie frazami i banałami, ale prawdziwą i szczegółową wiedzą. Tak więc, dla sztuki edukacji ważna jest znajomość członów istoty ludzkiej i ich poszczególny rozwój. Musimy wiedzieć, nad jaką częścią istoty ludzkiej należy szczególnie pracować w określonym wieku, i jak możemy ją rozwijać w odpowiedni sposób.

Oczywiście, nie ma wątpliwości, że tylko prawdziwie realistyczna sztuka wychowania, taka jak tutaj wskazana, utoruje sobie drogę. To leży w całej mentalności naszej epoki, która długo będzie uważała fakty świata duchowego za bzdury szalonej wyobraźni, podczas gdy sama ustala ogólne i całkowicie nierzeczywiste frazy.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s