Obie strony

Ludzie tylko wtedy nauczą się myśleć w sposób dokładny, energiczny, kiedy skorzystają z duchowej filozofii życia i przeszkolą siebie, aby być w ten sposób wszechstronnym, kiedy zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko musi być rozważane z różnych punktów widzenia. Praktyczne życie już teraz z dnia na dzień nas do tego zmusza. Ludzie mają rację, gdy mówią, że ogień jest wielkim dobrodziejstwem. Jednak jest również prawdą, że ogień powoduje wielkie szkody spalając miasta i wsie. Nie jest możliwe, aby być bezwzględnym, i powiedzieć: „ogień jest dobry“ lub „ogień jest zły“.

Jeśli chodzi o ogień, to praktyczne życie uczy nas akceptować to, że istnieją dwie strony. Jednak kiedy jesteśmy zapytani, aby zrobić to samo przykładowo z duchami wyższych światów, Lucyferem i Arymanem, to uznajemy, że akceptacja tego jest zbędna. Mamy tendencję pytać: „Czy Lucyfer jest dobrym czy złym duchem?“ i „Czy Aryman jest dobrym czy złym duchem?“. Ludzie chcą mieć definicje w odpowiedzi na te pytania, a odpowiedź taka jak: „Lucyfer i Aryman mogą być zarówno dobrymi jak i złymi duchami“ uznawana jest za niesatysfakcjonującą. Jeśli chodzi o ogień, to takie wymagania nie istnieją. Codzienne życie sprawia, że zmieniamy złą opinię w dobrą.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s