Wiedza, współczucie i prawienie kazań

Ścieżka na wyżyny poznania i ścieżka na wyżyny współczucia są jednym i tym samym. Jedynie poznanie i zrozumienie – a nie prawienie kazań – poprowadzi człowieka do empatii. Człowiek ze złamaną nogą nie uzyska pomocy poprzez współczucie otaczającego tłumu, ale dzięki temu, który wiedząc co należy zrobić, właściwie potraktuje jego nogę.

Samo prawienie kazań jest czymś takim, jak stanie nad piecem i proszenie go, aby wykonał swój obowiązek ogrzania pomieszczenia. Tak samo jest kiedy mówisz ludziom, że muszą praktykować braterską miłość. Tak jak trzeba umieścić w piecu drewno i rozpalić ogień, tak też trzeba dać ludziom wiedzę, której oni potrzebują w celu przyłączenia się do braterskiej miłości.


Źródło: link

 

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s