Dlaczego myśliciele mają trudności w osiągnięciu jasnowidzenia

Istnieją obecnie bardzo dobrzy* myśliciele, którzy potrafią zrozumieć antropozoficzny pogląd na świat w sposób intelektualny. Jak to jest, że czasami tylko tacy ludzie mają trudności w osiągnięciu jasnowidzenia? – Tym, którzy nie są dobrymi myślicielami, stanie się jasnowidzem przychodzi stosunkowo łatwo, a następnie czują się oni lepsi od myślicieli, którzy mają problemy w staniu się jasnowidzem. Oto punkt, w którym zaczyna się ukazywać pewna zakamuflowana arogancja. Rzeczywiście, nie ma prawie niczego, co rodzi i pobudza pychę tak bardzo jak jasnowidzenie, które nie zostało oświecone myślą, i dlatego jest tak niebezpieczne, ponieważ jasnowidz z reguły w ogóle nie uważa siebie za dumnego, ale za bardzo skromnego. Nie ma on pojęcia o dumie, która polega na niedocenianiu aktywności myśli i kładąc przy tym główny nacisk na inspirację. Jest to straszna forma dumy, jest to zakamuflowana duma.

[…]

Pytanie jest następujące: Jak to jest, że dla wielu myślicieli – jak uczy nas doświadczenie – jest tak niezmiernie trudnym, aby dojść do punktu bycia jasnowidzącym? Jest to związane z ważnym faktem. To, co w człowieku nazywamy siłą osądu, czyli logicznym myśleniem myśliciela, przynosi określoną zmianę w całej strukturze ludzkiego mózgu. Czyste myślenie powoduje zmianę w fizycznym instrumencie mózgu. Naukowe badania mało o tym wiedzą, ale jest to faktem, że fizyczny mózg, który był używany przez myśliciela, ma inny wygląd niż mózg należący do człowieka, który nie był myślicielem. Fakt bycia jasnowidzem niewiele tutaj zmienia. Mózg „nie-myśliciela“ ma bardzo skomplikowane zwoje, ale mózg myśliciela jest stosunkowo prosty, bez szczególnych komplikacji. Myślenie rzeczywiście wyraża się w uproszczeniu zwojów mózgu. Współczesne badania nic o tym nie wiedzą. Czyste myślenie jest myśleniem, które może badać szerokie perspektywy, a nie myśleniem, które zajmuje się analizą. Stąd też większa prostota zwojów mózgu dobrego myśliciela. Ilekroć badania naukowe raczą przetestować czyste myślenie w związku z warunkami materialnymi, wtedy dość szybko okazuje się, że badania naukowe potwierdzają sprawozdania Nauki Duchowej.

Badania mózgu Mendelejew’a, któremu nauka zawdzięcza tablicę układu okresowego pierwiastków, potwierdzają to, co mówi Nauka Duchowa. Jego zwoje mózgu były prostsze niż to zwykle bywa. W pewnych granicach miał on siłę wszechstronnego myślenia, i fizyczne badania całkowicie potwierdziły prawdę o tym, co powiedziałem. – Nie mówię o tym jako o czymś, co ma jakąkolwiek szczególną wartość, a tylko tak przy okazji. – Tak więc, jak już powiedziałem, zachodzi zmiana w instrumencie mózgu, i ta zmiana musi zostać spowodowana samą aktywnością myśli.

[…]

Nikt nie rodzi się ze wszystkimi zdolnościami, które będzie posiadał później; może on posiadać tendencje w niektórych kierunkach, ale zdolności musi najpierw rozwinąć. Więc jest to faktem, że w trakcie życia w ludzkim mózgu zachodzą zmiany. Myślenie sprawia, że instrument mózgu różni się od swojego poprzedniego stanu.

Faktem jest, że nasze ciało eteryczne, które dla świadomości jasnowidzącej musi być poluzowane od ciała fizycznego, poprzez aktywność myśli staje się coraz ściślej związane z mózgiem. Myślenie mocno związuje ciało eteryczne do mózgu. Jeśli człowiek poprzez swoją karmę nie ma jeszcze sił niezbędnych do ponownego poluzowania ciała eterycznego, to może się okazać, że w tym wcieleniu nie będzie mógł daleko zajść w jasnowidzeniu; to zależy od jego karmy. Przypuśćmy, że we wcześniejszym wcieleniu jego karma wyświęciła go, aby był dobrym myślicielem, następnie w chwili obecnej jego myślenie nie będzie tak mocno wiązało ciała eterycznego do mózgu; będzie on w stanie stosunkowo łatwo uwolnić swoje ciało eteryczne, i właśnie dlatego elementy myślenia są najlepszym przygotowaniem do wspinania się do wyższych światów – dzięki temu może on badać tajemnice wyższych światów w sposób najbardziej intymny. Oczywiście, najpierw musi on ponownie uwolnić ciało eteryczne od mózgu. Ale jeśli przez to, co można by nazwać drobnym kuciem myśli, ciało eteryczne zostaje tak złapane w fizycznym mózgu, że staje się wyczerpane, to wtedy jego karma może kazać mu długo czekać, zanim znowu będzie mógł uwolnić ciało eteryczne od mózgu. Kiedy jednak ciało eteryczne zostaje uwolnione, oznacza to, że przeszedł on punkt logicznego myślenia. Wtedy to, co zyskał, nigdy nie może już zostać utracone; nikt nie może mu tego zabrać. Jest to istotny i ważny punkt, ponieważ w przeciwnym razie jasnowidzenie często może zostać ponownie utracone po tym, jak zostało zdobyte.

[…]

Pozwólcie, że raz jeszcze wam przypomnę to, że w dawnych czasach wszyscy byliście jasnowidzami. Dlaczego już nie posiadacie zdolności jasnowidzenia? Dlatego, że w dawnych czasach nie byliście uwiązani do ziemskiej egzystencji; wasze jasnowidzenie było oparte na warunku bycia oddalonym od świata fizycznego. To musi być dla nas jasne. Musimy wyryć te drobne odcienie myśli w naszych umysłach i w duszach; musimy mieć jasność co do tego, że dzisiaj prawdziwą nauką okultystyczną jest podzielenie się wynikami duchowego badania, które jest przesycone zawartością myślenia, tak więc wyniki badań duchowych zawsze można ubrać w taki sposób, aby były zrozumiałe poprzez myślenie, dla człowieka, który nie jest jasnowidzem.


Źródło: 1, 2, 3, 4

*W tym fragmencie jest określenie „clear thinkers“, które nie za bardzo wiem jak przełożyć. Odnosi się to do „czystego myślenia“ jak to nazywał Steiner, ale jak nazwać myśliciela, którego myślenie jest czyste? Macie jakieś pomysły? Na razie niech będzie „dobrzy myśliciele“ 🙂

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s