Szczęście i radość są aktami łaski

Szczęście i radość są aktami łaski. Człowiek, który wyobraża sobie, że szczęście i radość w jego karmie wskazują na pragnienie bogów, aby wyróżnić go i umieścić ponad innymi, osiągnie wręcz przeciwieństwo. Nigdy nie wolno nam wyobrażać sobie, że szczęście jest nam dane jako znak faworyzowania lub wyróżnienia, ale raczej jako powód do uczucia, że jesteśmy odbiorcami łaski wylanej przez boskie istoty duchowe. To właśnie uświadomienie sobie tej łaski sprawia, że postęp jest możliwy; inne zachowanie cofnęłoby nas w naszym rozwoju. Nikt nie powinien nigdy wierzyć, że radość przychodzi do niego z powodu szczególnych przywilejów karmicznych; powinien on raczej zdecydowanie wierzyć, że radość do niego przychodzi, ponieważ nie ma on przywilejów.

Radość i szczęście powinny popchnąć nas w kierunku czynów współczucia i miłosierdzia, które będziemy wykonywać bardziej efektywnie niż podczas cierpienia męki smutku. Tym, co prowadzi nas do przodu jest uświadomienie sobie, że musimy uczynić siebie godnymi łaski. Nie ma żadnego uzasadnienia dla tego bardzo rozpowszechnionego poglądu, że jeśli czyjeś życie jest obfite w szczęście, to on na to zasłużył. Tej postawy trzeba unikać. Przyjmijcie to proszę jako wskazówkę, tak, aby nie powstało żadne nieporozumienie.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s