Medytacja i senność

Główną cechą zwykłego myślenia jest to, że każdy pojedynczy akt myślenia uszkadza system nerwowy, a przede wszystkim mózg; niszczy coś w mózgu. Każda myśl oznacza, że w komórkach mózgu zachodzi minuta procesu zniszczenia. Z tego powodu sen jest dla nas konieczny, aby naprawić ten proces zniszczenia; podczas snu przywracamy to, co w ciągu dnia, poprzez myślenie zostało zniszczone w systemie nerwowym. To, czego jesteśmy przytomnie świadomi w zwykłej myśli, w rzeczywistości jest procesem zniszczenia, który odbywa się w naszym systemie nerwowym.

Staramy się praktykować medytację poprzez poświęcenie się kontemplacji, na przykład poprzez to powiedzenie: Mądrość żyje w Świetle. Ta idea nie może pochodzić z wrażeń zmysłowych, ponieważ według zmysłów zewnętrznych tak nie jest.

W tym przykładzie, poprzez medytację możemy trzymać myśl tak daleko, że nie łączy się ona z mózgiem. Jeśli w ten sposób rozwiniemy wewnętrzną aktywność myślenia, która nie jest związana z mózgiem, to poprzez skutki takiej medytacji nad duszą będziemy czuć, że jesteśmy na właściwej drodze. W medytacyjnym myśleniu nie zostaje wywołany proces zniszczenia w systemie nerwowym, i takie myślenie nie powoduje senności.

Prawdą jest, że podczas medytacji często występuje coś przeciwnego, ludzie skarżą się, że kiedy oddają się medytacji, to od razu zasypiają. Ale jest tak dlatego, że medytacja nie jest jeszcze taka, jaką powinna być. Jest to zupełnie naturalne, że w medytacji powinniśmy zacząć od tego rodzaju myślenia, do którego zawsze byliśmy przyzwyczajeni; dopiero stopniowo możemy przyzwyczaić się do porzucenia myśli o rzeczach zewnętrznych. Kiedy zostanie osiągnięty ten punkt, to medytacyjne myślenie nie będzie już nas usypiało, i będziemy wtedy wiedzieć, że jesteśmy na właściwej drodze.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: