Forma duchowa po śmierci

Widzimy, że kiedy człowiek przeszedł przez bramę śmierci i wchodzi do świata nadzmysłowego, to dla postrzegania imaginacyjnego* jawi się jako forma ducha (duchowa). Oczywiście musicie zrozumieć, że postrzeganie duchowe jest zupełnie inne od postrzegania obiektów w świecie zmysłów (w świecie fizycznym). Przykładowo, ci, którzy obdarzeni są zdolnością postrzegania duchowego, powiedzieliby: „Tak, widziałem to zjawisko, ale nie mogę ci nic powiedzieć o jego wielkości.“ Zjawiska świata duchowego nie są przestrzenne w takim sensie, w jakim przedmioty materialne jawią się dla oka jako przestrzenne. Możemy je opisać tylko w taki sposób, że wydają się przypominać obraz widziany fizycznym okiem – czy jakimkolwiek innym zmysłowym wrażeniem, którego używamy w naszym opisie. Musicie o tym pamiętać w związku z opisami, które teraz będę podawał w odniesieniu do tego, co odbywa się w świecie nadzmysłowym.

Kiedy człowiek przeszedł przez bramę śmierci, to duchowa forma jego głowy stopniowo zanika. Z drugiej strony, cała reszta jego formy staje się „fizjonomią“, fizjonomią, która wyraża np. to, jak w ziemskim życiu człowiek był dobrym lub złym, mądrym lub głupim. W świecie materialnym cechy te mogły pozostać ukryte; i złoczyńca mógł chodzić z absolutnie niewinną miną. Ale kiedy człowiek przeszedł przez bramę śmierci, to jego cechy nie mogą już być zasłonięte. Nie może tego robić twarzą, bo twarz od razu znika; a reszta jego formy, która coraz bardziej staje się jego fizjonomią, nie pozwala na ukrycie czegokolwiek.

 


Źródło: link

*imaginacja/postrzeganie imaginacyjne jako stopień jasnowidzenia

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s