Epoki kulturowe

Obecnie żyjemy w piątej po-Atlantydzkiej epoce kulturowej (1413-3573 n.e.), starożytna epoka Indyjska była jako pierwsza (7227-5067 p.n.e), starożytna epoka Perska była druga (5067-2907 p.n.e.), epoka Babilońsko-Chaldejska była trzecia (2907 – 747 p.n.e), epoka Grecko-Rzymska była czwarta (747 p.n.e. -1413 n.e.), później nastąpią epoka szósta (3573-5733) i siódma (5733-7893). A później Ziemię i ludzkość spotka kolejna wielka katastrofa, tak jak to miało miejsce pod koniec epoki Atlantydzkiej.

Badania okultystyczne są w stanie wskazać charakterystyczny trend ludzkiej ewolucji w każdej z tych po-Atlantydzkich epok cywilizacji – włączając piątą, szóstą i siódmią. Zasadniczą cechą naszej obecnej piątej epoki jest rozwój intelektu, rozumu. Główną cechą szóstej epoki będzie to, że w duszach ludzi pojawią się bardzo konkretne uczucia odnośnie tego, co jest moralne, a co jest niemoralne. Delikatne uczucia sympatii będą pobudzane poprzez współczujące, uprzejme czyny oraz uczucia niechęci do złośliwych działań. Obecnie nikt nie może (nie potrafi) mieć bladego pojęcia o intensywności tych uczuć.

Następna będzie siódma epoka, w której życie moralne zostanie jeszcze bardziej pogłębione. Podczas gdy w szóstej epoce człowiek będzie czerpał przyjemność z dobrych i szlachetnych czynów, to w siódmej epoce naturalnym wynikiem takiej przyjemności będzie impuls moralny, to znaczy, będzie istniało silne postanowienie aby robić to, co jest moralne. Istnieje wielka różnica pomiędzy czerpaniem przyjemności z moralnego działania, a faktycznym działaniem. Możemy więc powiedzieć: Nasza epoka jest epoką intelektualizmu, zasadniczą cechą następnej epoki będzie estetyczna przyjemność w dobrym i estetyczne niezadowolenie w złym; siódma epoka będzie charakteryzowała się aktywnym życiem moralnym.

Aby zrozumieć istotę rozwoju w szóstej epoce kulturowej, dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie będą charakterystyczne cechy duszy w przyszłych wcieleniach. Dzisiaj w naszej epoce intelektualnej, intelektualność i moralność są praktycznie oddzielnymi sferami w życiu duszy. Obecnie jest zupełnie możliwe, aby człowiek był bardzo mądry a zarazem niemoralny, albo odwrotnie. Pomyślmy jeszcze raz o fazach ewolucji w piątej, szóstej i siódmej po-atlantydzkiej epoce kulturowej, aby zrozumieć jak intelektualność, estetyka i moralność zostaną doprowadzone do ekspresji w życiu ludzkiej duszy.

Podczas gdy w obecnej piątej epoce intelektualność może pozostać nienaruszona, nawet gdy nie jest czerpana żadna przyjemność z moralnych czynów, to w szóstej epoce będzie zupełnie inaczej. W szóstej epoce, czyli od około trzeciego tysiąclecia, niemoralność będzie miała paraliżujący wpływ na intelektualizm. Siły mentalne człowieka, który jest intelektualny a zarazem niemoralny stanowczo się pogorszą, i ten stan będzie w przyszłości coraz bardziej widoczny. Człowiek, który nie ma moralności, nie będzie miał też siły intelektualnej, ponieważ będzie ona zależała całkowicie od działań moralnych; a w siódmej epoce inteligencja nie będzie mogła istnieć bez moralności.


Źródło: 1, 2, 3

 

Epoki kulturowe:

  1. Indyjska (7227 p.n.e.-5067 p.n.e.) – Ciało Eteryczne/Życiowe
  2. Perska (5067 p.n.e.-2907 p.n.e.) – Ciało Astralne
  3. Egipsko-Chaldejsko-Babilońska (2907 p.n.e.-747 p.n.e.) – Dusza Odczuwająca
  4. Grecko-Łacińska (747 p.n.e.-1413 n.e.) – Dusza Rozumowa
  5. Germańska i Anglosaska (1413-3573) – Dusza Samoświadoma
  6. Słowiańska (3573-5733) – Duch-Jaźń
  7. Amerykańska (5733-7893) – Duch-Życie

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s