Dlaczego zrozumienie świata duchowego zostało zaciemnione

Jak to się stało, że człowiek utracił zrozumienie dla życia duchowego, które leży u podstaw wszelkiej fizycznej egzystencji. Dlaczego tak się stało?

Zwróćmy nasz wzrok na nasze najbliższe otoczenie. Gdybyście byli w stanie porównać obecne środowisko człowieka z tym, które kiedyś otaczało go na każdym kroku, to okazałoby się (Steiner odnosi się tutaj do okresu od około 3000 do 500 p.n.e.), że człowiek posiadał jedynie najbardziej niezbędne środki do utrzymania się przy życiu; ale z drugiej strony miał większe zrozumienie spraw duchowych. To zrozumienie świata duchowego musiało zostać wycofane po to, aby dać człowiekowi możliwość zdobycia obecnej władzy nad Ziemią. Każdy techniczny i przemysłowy postęp naszych czasów mógł być osiągnięty jedynie poprzez pojmowanie świata, które stało się materialistyczne, poprzez to, że duch, że świat duchowy się wycofał. Kosztem duchowej kontemplacji, w ciągu ostatnich stuleci człowiek zdobył panowanie nad światem fizycznym. Jest to pierwotne, wieczne prawo ludzkości, że zdolności zdobyte w jednej sferze można osiągnąć jedynie poprzez wycofanie się zdolności z innej sfery.

Poczucie spraw duchowych musiało się wycofać po to, aby mogło powstać wszystko to, co nas teraz otacza. Wszystko, co niegdyś wypełniało ludzką duszę, musiało się wycofać, aby umożliwić podbój świata fizycznego.

Tak więc widzimy, że około 16-stego wieku człowiek stracił postrzeganie świata duchowego, i widzimy jak materialistyczne postrzeganie pochwyciło ludzkość. Ci, którzy wierzą, że nie żyją w środku takiego materializmu są w wielkim błędzie.

Zadaniem nauki duchowej nie jest zaprzeczanie czy wypieranie się tych spraw; nauka duchowa nie zamierza krytykować zła dzisiejszego świata; ale pragnie wskazać na konieczność zejścia człowieka w materię. Wielki horyzont życia duchowego musiał się wycofać wtedy, gdy ludzkość schodziła w materię, i to wyjaśnia dlaczego człowiek stracił starą zdolność rozumienia spraw duchowych. Te prawdy występują w starych, wcześniejszych formach. Nauka duchowa może pokazać, jak te prawdy mogą być przystępnie przedstawione współczesnemu człowiekowi. Jest to główny cel nauki duchowej. W konsekwencji antropozofia jest jedynie narzędziem, za pomocą którego najgłębsze prawdy mogą być udostępnione nowoczesnemu duchowi człowieka, tak, aby mogły być one uchwycone w ich pełnej głębi.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

3 myśli na temat “Dlaczego zrozumienie świata duchowego zostało zaciemnione”

 1. Hi there, dear neighbor at our globe 🙂
  I noticed the follow at my blog, thanks!
  I added you to my follow list to, but not sure which language you write in…my guess is Polish? Hope I don’t offend you by this, but if I know I could use google-translate 😉
  Have a nice weekend,
  Kind regards,
  Patty

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s