Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty

Trzeba zdobyć możliwość ujmowania Chrystusa nie w taki sposób, żeby Go identyfikować z Bogiem Ojcem. Wielu współczesnych teologów ewangelickich nie jest w stanie rozróżnić pomiędzy ogólnym pojęciem Boga, a pojęciem Chrystusa. Nie odnalezienie w życiu Chrystusa jest czymś innym niż nie odnalezienie Boga Ojca. Wiecie, że tutaj nie ma mowy o wątpieniu w Boskość Chrystusa. Chodzi o to, że w sferze Boskości trzeba dokładnie odróżniać Boga Ojca i Chrystusa. Znajduje to swój wyraz również w życiu duszy człowieka. Nie odnalezienie Boga Ojca jest chorobą; nie odnalezienie Chrystusa jest nieszczęściem. Człowiek jest tak związany z Chrystusem, że wewnętrznie zależy od tego związku. Człowiek musi odnaleźć związek z Chrystusem tutaj na Ziemi, w życiu zewnętrznym. Jeśli go nie odnajdzie, oznacza to nieszczęście. Być ateistą, nie odnaleźć Boga Ojca jest chorobą. Nie odnaleźć Syna Bożego, Chrystusa, oznacza nieszczęście.

A co to oznacza, kiedy nie odnajdujemy Ducha? Niemożność ujęcia własnej duchowości tak, aby odnaleźć związek własnej duchowości z duchowością świata oznacza osłabienie mentalne; niemożność poznania Ducha jest niedoborem umysłu, psychiczną głupotą*.

Zapamiętajcie proszę te trzy niedobory w organizacji ludzkiej duszy. Bycie ateistą, jeśli nie odnajdujemy Boga, z którego się narodziliśmy, i którego przy w pełni zdrowej organizacji musimy odnaleźć, oznacza chorobę; niemożność odnalezienia Chrystusa oznacza nieszczęście; niemożność odnalezienia Ducha oznacza niedorozwój duszy.

W taki sposób różnią się od siebie drogi prowadzące do Trójcy. Stanie się to coraz bardziej konieczne, aby ludzkość przeszła do tych konkretnych faktów życia duszy, i nie trwała już przy ogólnych, mglistych pojęciach. Dzisiaj ludzie są szczególnie skłonni do tych mglistych pojęć. Zastąpienie tych skłonności konkretnymi faktami życia duszy jest niezbędnym zadaniem naszych czasów.


Źródło: link

* w innym przekładzie jest to określone jako niedorozwój duszy, być może jest to lepsze, pełniejsze określenie

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s