Ludzie nie wiedzą już co począć ze swoją rozumnością (pycha)

Skoro te wykłady mają na celu przedstawienie dla waszej kontemplacji związku pomiędzy antropozofią a ludzkim usposobieniem, to moim życzeniem jest, abyście naprawdę potrafili uchwycić to nie jedynie głową, ale przede wszystkim duszą; gdyż w gruncie rzeczy, cała antropozofia jest w świecie i pośród ludzi bezowocna, jeśli nie jest wchłaniana poprzez duszę (serce), jeśli nie przenosi ona ciepła do ludzkiej duszy. Ostatnie wieki obficie nagromadziły ludziom sprytu: w kwestii myślenia ludzie doszli do punktu, w którym już nawet nie wiedzą co począć ze swoją rozumnością. To jest fakt. Wielu wierzy, że współcześni ludzie są głupi; można przyznać, że na świecie są ludzie głupi, ale tylko z tego względu, że ich spryt osiągnął takie rozmiary, że przez osłabienie uczuciowości duszy nie wiedzą co począć ze swoją rozumnością. Gdy ktoś nazywany jest głupim, to zawsze twierdzę, że jest to jedynie sprawa jego niewiedzy, jak zrobić użytek ze swojej rozumności. Słuchałem wielu dyskusji, w których ten czy inny mówca został wyśmiany, ponieważ uważano go za głupiego, ale przypadkiem jeden z nich wydawał mi się najsprytniejszy.

W ostatnich wiekach ludzie zostali obficie zaopatrzeni w spryt; ale dzisiaj potrzebujemy ciepła duszy, i to może zapewnić antropozofia. Kiedy ktoś studiuje antropozofię, i mówi, że pozostaje zimny, to przypomina mi kogoś, kto układa w piecu drewno i narzeka, że pomieszczenie się nie nagrzewa. Jednak tym, co musi zrobić jest rozpalenie drewna, wtedy pojawi się ciepło. Można wykładać antropozofię, i jest ona dobrym drewnem dla duszy; jednak rozpalić ją w sobie można tylko samemu. To właśnie każdy musi odnaleźć w uczuciowości swojej duszy – rozpalającą iskrę dla antropozofii.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s