Dziedziczenie zdolności

Zostało zadane następujące pytanie: „Zgodnie z prawem reinkarnacji jesteśmy zobowiązani myśleć, że ludzie posiadają swoje zdolności, talenty itd. jako skutek poprzednich wcieleń. Czy nie jest to sprzeczne z faktem, że takie talenty i zdolności jak np. odwaga moralna, zdolności muzyczne itd. są bezpośrednio dziedziczone od rodziców?”

Odpowiedź: Jeśli prawidłowo rozważamy prawo reinkarnacji i karmy, to w tym, co zostało stwierdzone nie możemy znaleźć sprzeczności. Jedynie te zdolności mogą zostać bezpośrednio przekazane dziedzicznie, które należą do ciała fizycznego i eterycznego. Ciało eteryczne jest nośnikiem wszystkich zjawisk życia (siły wzrostu i reprodukcji). Wszystko, co jest z tym związane może być bezpośrednio przekazane dziedzicznie.

To, co jest związane z tak zwanym ciałem duszy, może zostać przekazane dziedzicznie w znacznie mniejszym stopniu. Stanowi to pewne usposobienie w uczuciach. To, czy posiadamy dobry zmysł wzroku, dobrze rozwinięty zmysł słuchu itd. może zależeć od tego, czy nasi przodkowie zdobyli takie zdolności i przekazali je nam poprzez dziedziczność.

[…]

Ale nikt nie może przekazać swoim potomkom tego, co jest związane z rzeczywistą duchową istotą człowieka, czyli np. przenikliwości i dokładności w życiu myśli, niezawodnej pamięci, poczucia moralnego, przyswojonych zdolności do wiedzy i sztuki. Są to wartości, które pozostają zamknięte w jego indywidualności, i pojawiają się w następnym wcieleniu jako zdolności, talenty, charakter itd.

Jednak środowisko, do którego wkracza wcielający się człowiek nie jest przypadkowe, ale związane jest z jego karmą. Załóżmy, że w poprzednim wcieleniu człowiek nabył zdolność do moralnie silnego charakteru. Jest to jego karmą, aby ta zdolność ujawniła się w następnym wcieleniu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wcielił się w ciało, które posiada określoną konstytucję. Budowa ciała musi być odziedziczona od przodków.

Wcielająca się indywidualność dąży poprzez siłę obecnego w nim przyciągania, do tych rodziców, którzy są w stanie dać mu odpowiednie ciało. Jest to spowodowane faktem, że już przed wcieleniem się, ta indywidualność łączy się z siłami świata astralnego, które dążą do konkretnych fizycznych warunków.

[…]

Tak więc człowiek rodzi się w tej rodzinie, która jest w stanie dziedzicznie przekazać mu uwarunkowania cielesne odpowiadające jego karmicznym możliwościom. Jeśli wrócimy do przykładu odwagi moralnej, to wygląda to w ten sposób, jakby człowiek odziedziczył to od swoich rodziców. Ale prawda jest taka, że człowiek poprzez swoją indywidualną istotę znalazł rodzinę, która umożliwiła mu ujawnienie odwagi moralnej.

Po za tym, możliwym jest, że indywidualności dzieci i rodziców związane były już w poprzednich wcieleniach, i w ten sposób ponownie się odnaleźli. Prawa karmiczne są tak skomplikowane, że nigdy nie możemy opierać osądu na zewnętrznych pozorach. Jedynie osoba posiadająca duchowe organy, dla której wyższe światy są przynajmniej częściowo objawione, może próbować utworzyć o tym jakiś osąd.

Ktokolwiek jest zdolny do obserwowania organizmu duszy i ducha, ten jest w stanie rozróżniać pomiędzy tym, co zostało przekazane przez przodków, a co jest jego własnością nabytą w poprzednich wcieleniach. Dla zwykłego postrzegania te sprawy nie są wyraźnie rozpoznawalne, i z łatwością może wyglądać, że coś zostało odziedziczone, podczas gdy w rzeczywistości jest to ustalone karmicznie.

Jest to całkowicie mądre wyrażenie, które stwierdza, że dzieci są „dane“ rodzicom. W odniesieniu do ducha jest to całkowicie prawdą. Dzieci z pewnymi duchowymi cechami są dane tym właśnie rodzicom z tego powodu, że są oni w stanie dać dzieciom możliwość rozwijania tych duchowych cech.


Źródło: 1, 2, 3

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s