Praktyczne szkolenie w myśleniu

Prawdziwe szkolenie w myśleniu zakłada odpowiednią postawę i odpowiednie uczucie wobec myślenia. Jak można osiągnąć prawidłowy stosunek do myślenia? Każdy, kto uważa, że myśl jest jedynie aktywnością, która ma miejsce w jego głowie lub w jego duszy, ten nie może mieć prawidłowego uczucia dla myśli. Ktokolwiek żywi tą ideę, ten przez fałszywe uczucie stale będzie odciągany od poszukiwania właściwych nawyków myślowych oraz od podejmowania niezbędnych wymagań od swojego myślenia. Ten, kto chciałby zdobyć prawidłowe uczucie dla myślenia musi sobie powiedzieć: „Jeśli o rzeczach mogę tworzyć myśli, i uczę się je rozumieć poprzez myślenie, to te rzeczy musiały wpierw zawierać w sobie te myśli. Te rzeczy musiały zostać zbudowane zgodnie z tymi myślami, i tylko dlatego mogę wyodrębnić te myśli z tych rzeczy.“

Można sobie wyobrażać, że cały zewnętrzny świat można traktować tak jak zegar. Często używane jest porównanie pomiędzy ludzkim organizmem a zegarem, ale zapomina się o najważniejszym, o zegarmistrzu. Trzeba wyraźnie pamiętać o tym, że części zegara nie połączyły się same i w ten sposób wprawiły go w ruch, ale że najpierw był zegarmistrz, który połączył te części. Nigdy nie należy zapominać o zegarmistrzu. Zegar powstał poprzez myśli. Myśli jak gdyby wpłynęły w ten zegar, w przedmiot.

Aktywności i zjawiska natury należy postrzegać w ten sam sposób. Łatwo jest wyobrazić to sobie w odniesieniu do aktywności człowieka, ale nie jest to już takie łatwe w odniesieniu do aktywności natury. Aktywności natury także są wynikiem aktywności duchowych, za którymi stoją istoty duchowe. Tak więc kiedy człowiek myśli o rzeczach, to ponownie przetwarza myśli, które już w nich są. Przekonanie, że świat został stworzony przez myśl, i że wciąż nieustannie jest tworzony w ten sposób, jest przekonaniem, które samo w sobie może zapłodnić rzeczywiste wewnętrzne szkolenie w myśleniu.


Źródło: link

Reklamy

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s