Śmiech i łzy

W innych wykładach widzieliśmy, że ego nie tylko pracuje nad duszą odczuwającą, rozumową i samoświadomą, ale poprzez tą pracę samo ego staje się silniejsze i doprowadza się do spełnienia. Stąd też możemy z łatwością zrozumieć, że śmiech i płacz mogą być środkami, za pomocą których ego uczy się i wzmacnia swoje siły. Nic więc dziwnego, że do wielkich źródeł edukacji człowieka zaliczamy tą aktorską twórczość, która pobudza siły duszy znajdujące ekspresję w śmiechu i łzach.

[…]

W związku z tym możemy zobaczyć, jak blisko związane są z ludzkim rozwojem tragedia i komedia, kiedy poprzez twórczość artystyczną wyłaniają się przed naszymi duszami.

Każdy, kto potrafi obserwować ludzką naturę w jej najdrobniejszych szczegółach przekona się, że codzienne doświadczenia mogą prowadzić do zrozumienia wielkich faktów. Przykładowo twórczość artystyczna może nam pokazać, że w ludzkim życiu istnieje pewnego rodzaju wahadło, które odchyla się tam i z powrotem pomiędzy śmiechem i łzami. Ego może się rozwijać tylko poprzez bycie w ruchu. Gdyby to wahadło było w stanie spoczynku, to ego nie mogłoby się rozszerzać i rozwijać; ego uległoby wtedy wewnętrznej śmierci. Jest to prawidłowe dla ludzkiego rozwoju, aby ego mogło uwolnić się poprzez śmiech, a z drugiej strony żeby odnajdywało siebie poprzez łzy. Oczywiście należy odnaleźć równowagę pomiędzy tymi dwoma biegunami: ego znajdzie spełnienie tylko w równowadze, nigdy w huśtawce pomiędzy egzaltacją a rozpaczą. Ego odnajdzie siebie jedynie w punkcie wytchnienia, mogąc wychylać się tak samo łatwo w stronę jednego bieguna jak i drugiego.

Człowiek musi stopniowo stawać się przewodnikiem i liderem swojego własnego rozwoju. Jeśli rozumiemy śmiech i łzy, to możemy je ujrzeć jako objawienia ducha, ponieważ człowiek staje się do pewnego stopnia przezroczysty, jeśli wiemy, że w śmiechu szuka on zewnętrznej ekspresji wewnętrznego wyzwolenia, podczas gdy we łzach doświadcza wewnętrznego wzmocnienia po tym, jak ego cierpiało stratę w świecie zewnętrznym.


Źródło: link

Reklamy

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s