Stare i nowe jasnowidzenie

W dawnych czasach ludzie mieli podstawowe, atawistyczne jasnowidzenie. Możliwym było dla nich posiadanie Imaginacji a nawet Inspiracji. Ale w przeciwieństwie do tego wcześniejszego etapu, dotarliśmy teraz do etapu zaawansowanego i możemy tworzyć idee o świecie fizycznym. Kiedy ludzie wciąż posiadali atawistyczne jasnowidzenie, to nie mogli poprawnie myśleć. Aby rozwinąć prawidłowe myślenie, siłę użytą wcześniej w jasnowidzeniu należało zastosować do myślenia. W dzisiejszych czasach niektórzy ludzie rozwijają zdolności jasnowidzenia metodami innymi niż te, które opisane są przez naukę duchową. To dlatego, że odziedziczyli oni te zdolności z dawnych czasów, i nie nabyli jeszcze zdrowego osądu w tych dziedzinach życia, w których są jasnowidzący. Ale zbliżają się czasy, kiedy zdrowy rozsądek będzie musiał być obecny zanim jasnowidzenie będzie mogło zostać rozwinięte na podstawie takiego dojrzałego i zrównoważonego osądu.

Innymi słowy, kiedy w dzisiejszych czasach ludzie pokazują pewne zdolności parapsychiczne, pewne jasnowidzenie bez konieczności wykonywania poważnych ćwiczeń, bez studiowania nauki duchowej – która zastosowana w odpowiedni sposób może być najlepszym ćwiczeniem do wydobycia starego jasnowidzenia – to nie oznacza, że oni są bardziej zaawansowani niż inni, ale raczej, że są opóźnieni w rozwoju. Posiadanie w dzisiejszych czasach atawistycznych zdolności nie oznacza, że człowiek osiągnął etap czystego myślenia.

[…]

Bardziej zaawansowaną duszą jest oczywiście ta, która dochodzi do zdrowego osądu dzięki swojemu własnemu zrozumieniu – i jeśli jest się wolnym od uprzedzeń to aby pojąć naukę duchową zwykłe zrozumienie jest całkowicie wystarczające. Popełniamy wielki błąd, jeśli pozwalamy, aby imponowały nam atawistyczne zdolności jasnowidzenia. Jesteśmy na niewłaściwej ścieżce jeśli uważamy, że dusza takiej osoby jest szczególnie zaawansowana. To, że ta dusza pokazuje takie zdolności oznacza, że nie udało jej się przejść przez pewne rzeczy, których trzeba było doświadczyć w epoce jasnowidzenia. W związku z tym, dusza ta dogania teraz to, co pominęła wcześniej. Jest to dosyć groteskowe, kiedy ludzie zaangażowani w naukę duchową wierzą, że ktoś, kto pokazuje pewne jasnowidzenie bez studiowania nauki duchowej, musiał być kimś ważnym w poprzednim wcieleniu. Taka osoba z całą pewnością była mniej ważna niż ktoś, kto posiadał zdrowy osąd spraw.


Źródło: 1, 2

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s