Różne ścieżki poznania

Ruch nauki duchowej jest ścieżką, która prowadzi ludzi do wyższych tajemnic. Istnieje wiele takich ścieżek. Nie oznacza to, że ostateczna prawda przybiera różne formy. Najwyższa prawda jest jedna. Bez względu na to gdzie lub kiedy ludzie kiedykolwiek żyli lub żyją, to po osiągnięciu najwyższej Prawdy, jest ona taka sama dla wszystkich. Jest to porównywalne do widoku ze szczytu góry, który jest taki sam dla wszystkich, którzy tam dotrą, bez względu na ścieżki, którymi pragnęli tam dotrzeć. Kiedy człowiek stoi w pewnym miejscu u zbocza góry, kiedy dostępna jest dla niego ścieżka, to nie chodzi on dookoła góry, aby znaleźć inną ścieżkę. To samo dotyczy ścieżki ku wyższej wiedzy, która musi być zgodna z charakterem człowieka.

Co tutaj przychodzi na myśl, a co jest zbyt często pomijane, to ogromne różnice w ludzkiej naturze. Ludzie starożytnych Indii byli wewnętrznie inaczej zorganizowani od ludzi współczesnych. Ta różnica w wyższych członach widoczna jest dla badań duchowych, ale nie dla zewnętrznej fizjologii i anatomii. To dzięki temu faktowi zachowaliśmy do naszych czasów wspaniałą wiedzę duchową, a także metodę, za pomocą której osiągano wtajemniczenie – ścieżkę jogi. Ta ścieżka prowadzi tych, którzy są zorganizowani jak ludzie starożytnych Indii. Dla współczesnego Europejczyka szukanie tej ścieżki jest tak bezsensownym, jak gdyby w celu użycia ścieżki przechodzić na drugą stronę góry zamiast użyć dostępnej ścieżki w miejscu, gdzie stoi. Natura współczesnego Europejczyka jest zupełnie inna od ludzi Wschodu. Kilka wieków przed rozpoczęciem ery Chrześcijańskiej ludzka natura była inna od tej, jaką się stała kilka wieków później. A dzisiaj ludzka natura jest znowu inna.


Źródło: 1, 2

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: