Cywilizacja osuwa się w otchłań

Jeśli jeszcze raz zwrócimy się do starej orientalnej perspektywy, to odkrywamy, że człowiek wiedział wtedy o tym, że zstąpił z wyżyn duchowych, że zanim wkroczył do ziemskiej egzystencji poprzez narodziny, żył w świecie duchowym; wiedział, że ze świata duchowego przyniósł ze sobą coś, co ukazało się w dzieciństwie jako usposobienie, jako aspiracje, i pozostało to z nim przez całe jego ziemskie życie. Teoretyczne zdawanie sobie sprawy z tego, że przed życiem na Ziemi człowiek przeszedł przez takie życie duchowe, nie ma dużej wartości, za to żywe uczucie wobec tego ma wielką wartość; jest czymś o największej wartości, aby poczuć, że to, co jest w dorosłym człowieku, rozwijało się w jego duszy od dzieciństwa, i że pochodzi to ze świata duchowego.

Obecnie w indywidualnościach, a jeszcze bardziej w życiu społecznym, uczucie to ustąpiło miejsca dla drugiego uczucia. Człowiek coraz bardziej nieświadomie przytłaczany jest uczuciem o swoich odziedziczonych cechach. Dla oschłej perspektywy jest to całkiem jasne; ludzie czują, że są tym czym są poprzez swoich rodziców, dziadków itd. W przeciwieństwie do ludzi starożytnych, obecnie ludzie nie czują już, że ta iskra, która się w nich roznieca począwszy od dzieciństwa, że pochodzi ona z tych głębi, w których zakotwiczone są doświadczenia duchowe przyniesione z ich życia przed narodzinami; wręcz przeciwnie, czują w sobie cechy odziedziczone od rodziców i dziadków. Obecnie pierwszą rzeczą o jaką ktokolwiek pyta w odniesieniu do dziecka, to po kim ma ono tą czy tamtą cechę. I rzadko pada taka odpowiedź, że dziecko ma tą cechę jako wynik doświadczeń w świecie duchowym; pytania odnoszą się do tego, czy cechy dziecka pochodzą od babci czy od dziadka itd.

Im bardziej wyłania się to nie tylko jako teoria, ale jako uczucie, uczucie zależności od odziedziczonych czysto ziemskich cech, tym stopniowo stanie się to coraz bardziej uciążliwe i okropne. A siła tego uczucia będzie wzrastała bardzo szybko. W nadchodzących dziesięcioleciach stanie się to nie do zniesienia, ponieważ związane jest to z innym uczuciem, z pewnym uczuciem bezwartościowości ludzkiego istnienia. Coraz bardziej będziemy dostrzegali, że jeśli człowiek nie jest w stanie poczuć swojego istnienia jako czegokolwiek, co wykracza poza ogólną ekspresję tego, co poprzez odziedziczone cechy zostało wszczepione w jego krwi i w jego narządach, to będzie on odczuwał swoje istnienie jako bezwartościowe. Obecnie jest to w pewnym stopniu jedynie teorią, chociaż są już poeci, którzy wyrazili to jako doświadczenie. Pojawi się to jako coś bezpośrednio odczuwalne, a następnie stanie się to uciążliwą cechą w życiu cywilizowanej ludzkości. To doświadczanie siebie w czysto odziedziczonych cechach będzie leżało na duszy niczym ciężar. […] Człowiek nie czuje się już dzieckiem świata duchowego, a jedynie dzieckiem cech odziedziczonych w trakcie ziemskiej, fizycznej egzystencji.

To wszystko mocno przejawia się w życiu społecznym. Pomyślcie tylko o twierdzeniach, które powstały w wyniku gigantycznej sterty politycznej głupoty, która rozprzestrzeniła się na świecie w ostatnich latach! Ta głupota powoli zbierała swoje siły w ciągu ostatnich stuleci, a obecnie doszła do punktu szczytowego.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: