Natura niższa i wyższa

Ktoś, kto żyje pośród nas, być może sprowadziłby zło, złe cechy na światło dzienne, jeśli podążałby za swoją niższą naturą, ale wewnątrz niego wymieszana razem z niższą naturą żyje wyższa natura, która utrzymuje ją w ryzach. Tą mieszankę można porównać do mieszanki cieczy żółtej i niebieskiej, z których powstaje zielona ciecz, gdzie nie można już odróżnić koloru żółtego i niebieskiego. W taki sposób w człowieku wymieszana jest niższa natura z wyższą, i żadnej z nich nie można rozróżnić. Tak jak środkami chemicznymi można wyodrębnić płyn niebieski z zielonego, tak że pozostaje płyn żółty, a jednolita zieleń zostaje rozdzielona na dualność, tak też poprzez rozwój ezoteryczny można oddzielić niższą naturę od wyższej. Niższą naturę można wyciągnąć z organizmu tak, jak miecz wyciąga się z pochwy, i wtedy pozostaje ona sama sobie. Ta niższa natura wychodzi w taki sposób, że jawi się niemal koszmarnie.

Kiedy niższa natura wciąż była zmieszana z wyższą naturą, to niczego nie dało się zauważyć. Teraz jednak, kiedy zostały one rozdzielone, to wyszły wszystkie złe cechy. Ludzie, którzy wcześniej wydawali się życzliwi, często stają się kłótliwi i zazdrośni. Te cechy przebywały już wcześniej w ich niższej naturze, ale były kontrolowane przez wyższą naturę. Kiedy człowiek wkracza do świata nadzmysłowego, to z łatwością staje się kłamcą. Z łatwością traci zdolność do odróżniania dobra od zła. W szkoleniu ezoterycznym konieczne jest najsurowsze kształcenie charakteru. To, co historia mówi o pokuszeniach świętych nie jest legendą, lecz dosłowną prawdą.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s