Nie ma nic gorszego od nie próbowania zdobycia zrozumienia każdego rodzaju ludzkiego uczucia

Podczas rozwoju ezoterycznego nie ma nic gorszego od nie próbowania zdobycia zrozumienia każdego rodzaju ludzkiego uczucia, ludzkiego odczucia i ludzkiego życia. Oczywiście nie jest to wskazaniem – i trzeba to ciągle podkreślać – że powinniśmy przejść bez krytyki obok wszystkiego co na świecie robione jest źle, ponieważ byłoby to niesprawiedliwością wobec świata; jest to wskazaniem na coś innego; podczas gdy przed rozwojem ezoterycznym mogliśmy czuć pewną przyjemność w wynajdywaniu błędów u innych, to w trakcie rozwoju ezoterycznego ta przyjemność w wynajdywaniu błędów u innych całkowicie wygasa.

Któż nie zna w zewnętrznym życiu ludzi, którzy lubią dostarczyć bardzo trafną krytykę błędów innych ludzi? Nie chodzi o to, że musi zniknąć trafność osądu ludzkich wad, nie chodzi też o to, że we wszystkich okolicznościach należy tolerować taki akt, jaki został popełniony powiedzmy przez Erazma z Rotterdamu, gdy napisał on książkę „Pochwała Głupoty”, nie; może to być zupełnie uzasadnione, aby być surowym wobec błędów popełnianych na świecie; ale w przypadku, gdy człowiek przechodzi rozwój ezoteryczny, to każde słowo winy*, które wypowiada lub które wprawia w ruch, boli go, i przygotowuje mu ono coraz więcej bólu. A ból bycia zobowiązanym do wynajdywania w czymś winy* może również działać jako barometr rozwoju ezoterycznego.

Im bardziej jesteśmy jeszcze w stanie czuć przyjemność kiedy jesteśmy zobowiązani do wynajdywania błędów, lub kiedy stwierdzamy, że świat jest śmieszny, tym mniej jesteśmy naprawdę gotowi do rozwoju; i musimy stopniowo zdobyć pewnego rodzaju uczucie, które coraz bardziej się w nas rozwija, poczucie, że życie pozwala nam ujrzeć te szaleństwa i błędy świata oczyma, gdzie jedno jest krytyczne, a drugie wypełnione łzami, jedno jest suche, a drugie mokre.


Źródło: link

*obwinianie, potępianie, zarzuty, wynajdywanie błędów u innych, pycha, wywyższanie się itd.

Reklamy

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Nie ma nic gorszego od nie próbowania zdobycia zrozumienia każdego rodzaju ludzkiego uczucia”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s