Wartość życia

Jeśli człowiek dąży do wielkich, wzniosłych ideałów, to jest tak dlatego, że są one treścią jego własnej istoty, a ich urzeczywistnienie przyniesie mu radość, w porównaniu do której radość, jaką ograniczone postrzeganie otrzymuje z zaspokojenia codziennych pragnień jest zwyczajną trywialnością. Idealiści ucztują duchowo kiedy przekształcają swoje ideały w rzeczywistość.

Każdy, kto chciałby zlikwidować przyjemność wynikającą ze spełnienia ludzkich pragnień musiałby najpierw uczynić człowieka niewolnikiem, który działa nie dlatego, że pragnie, ale tylko dlatego, że musi, ponieważ osiągnięcie tego, co człowiek pragnął daje przyjemność. To, co nazywamy dobrem nie jest tym, co człowiek musi robić, ale tym, co człowiek będzie chciał robić, jeśli w pełni rozwinie prawdziwą człowieczą naturę.

Człowiek docenia spełnienie pragnienia, ponieważ pragnienie wypływa z jego własnej istoty. To, co zostaje osiągnięte ma swoją wartość, ponieważ istniało ku temu pragnienie. Jeśli odrzucimy jakąkolwiek wartość tego, co człowiek pragnie, wtedy cele, które mają wartość trzeba będzie odnaleźć w czymś, czego człowiek nie chce.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s