Co robisz a czym jesteś

Nie staniecie się dobrymi wychowawcami i pedagogami, jeśli będziecie patrzyli jedynie na to, co robicie, a nie na to, czym jesteście. Antropozoficzna nauka duchowa rzeczywiście istnieje z następującego powodu: aby pokazać znaczenie faktu, że funkcjonowanie człowieka w świecie nie opiera się jedynie na tym, co robi, ale przede wszystkim na tym, czym on jest*.

 


Źródło: link

*Krótko mówiąc chodzi nie o to, co człowiek robi, ale chodzi o jego stosunek do świata, o jego nastawienie uczuciowe.

Na przykładzie nauczyciela można powiedzieć: nie chodzi o to, czy on prawi o mądrościach, nie chodzi o to, że naucza – chodzi o to, czy ten nauczyciel jest dla swoich uczniów dobroduszny, spokojny; czy też jest on agresywny, wywyższający się, gardzący tymi, którzy nie wiedzą tego, co on wie, gardzący swoimi uczniami.

Nie chodzi o to, co się robi; chodzi o to, czym się jest podczas robienia tego; chodzi o to, jaki jest w nas stosunek do świata i ludzi podczas robienia tego.

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Co robisz a czym jesteś”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s