Półprawdy, jednostronność, fanatyzm

W życiu całkowite błędy są w mniejszym stopniu gorsze niż pół lub ćwierć prawdy. Całkowity błąd szybko zostanie zauważony. Pół i ćwierć prawdy zwodzą ludzi tak, że odnajdują one swoje miejsce w ludzkim życiu i powodują najstraszniejsze zniszczenia.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

2 myśli na temat “Półprawdy, jednostronność, fanatyzm”

  1. Wiesz co, tutaj chyba chodziło o ogólne prawdy, o prawdy jako o ścieżki, którymi ludzie deklarują się kroczyć, według których starają się żyć.

    Chodzi o jakieś stwierdzenie, (dogmat promowany przez jakąś grupę, według którego człowiek deklaruje się żyć, czyli uważa to za prawdę i przepaja się tym stwierdzeniem) które być może jest pół-prawdą, ćwierć-prawdą, i co w wewnętrznym życiu, w życiu uczuciowym człowieka wyrządzi więcej szkody niż pożytku np.:

    – jesteś bogiem, jesteś wszechświatem (arogancja, pycha, wywyższanie się);
    – nic nie musisz, a możesz wszystko (nie wstrzymywanie swoich popędów, dążenie do zwierzęcości);
    – tak naprawdę nas tutaj nie ma, bo pomiędzy elektronami są puste przestrzenie – tak naprawdę nic nie istnieje (nihilizm);
    – wszechświat powstał poprzez wielki wybuch, ludzkość będzie żyła przez kosmiczną chwilę i zaraz nas nie będzie (materializm, nihilizm);
    – wszystko jest iluzją (jednostronna abstrakcyjna prawda duchowa);
    – musisz dbać o wszystkie istoty, nie możesz nawet zdeptać robaka (doktryna praktykowana przez dżinistów, którzy ponoć dają się zjadać robakom);
    – trzeba zwiększać swoją energetykę i przenieść się do „wyższego wymiaru” (eskapizm)
    – itd.

    Osoba zapoznaje się z jakimś stwierdzeniem, i gdy uznaje to stwierdzenie za prawdę, wtedy ze wszystkich sił stara się dążyć, iść przez życie według tej prawdy, według tego, co zrozumiała poprzez stwierdzenie uważane przez nią za prawdę. I tutaj można wkleić to, co jest powyżej, czyli: Jeśli ta „prawda“ jest całkowitym błędem, to szybko zostanie to zauważone. Jeśli jest to pół-prawda, to w połowie będzie ona mówiła o czymś słusznym, a w połowie będzie prowadziła do czegoś niejasnego i błędnego, co jest trudniejsze do zauważenia niż całkowity błąd; jeśli jest to ćwierć-prawda, to w jednej części będzie mówiła prawdę, a w trzech częściach będzie zwodziła.

    Niszczą nas nasze przywiązania; jeśli ktoś jest za bardzo przywiązany i przewrażliwiony, to może go zniszczyć nawet opadający z drzewa liść, bo się wścieknie i wyrzuci agresję zbieraną poprzez dane przywiązanie/przylgnięcie. Niszczy nas to, czego nie jesteśmy w stanie zaakceptować, przyjąć ze spokojem. Jeśli ktoś mi ubliży w wartości, do której jestem przywiązany, to się wścieknę lub będę czuł upokorzenie, czyli będę nienawidził albo jego, albo siebie, i to może mnie zniszczyć.

    A co miałaś na myśli w tym zdaniu, że prawda może zniszczyć? Jeśli możesz, to podaj jakiś przykład, trochę mnie to ciekawi 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz