Siergiej Łazariew – Czy możliwa jest zmiana bez cierpień


W filmie są na stałe wklejone napisy angielskie, poniżej wklejam tłumaczenie polskie na podstawie tych napisów.

Czy możliwe jest konstruktywne przejście zmian, czy zmiany koniecznie pociągają za sobą cierpienia? Jak zmniejszyć i zharmonizować ego?

Zastanawiam się co oznacza „konstruktywnie”? Słowo konstruktywnie sugeruje bezboleśnie. Zdefiniujmy cierpienie. Cierpienie to oderwanie od naszych przywiązań. Czy uczeń może przejść do drugiej klasy i wciąż pozostać w pierwszej? Zgodnie z prawem negacji negacji*, jeśli chcesz przejść do drugiej klasy, to powinieneś zapomnieć o pierwszej. Oderwanie od pierwszej klasy jest do pewnego stopnia bolesne. Fajnie tam było; była tam komunikacja i pewien krąg ludzi. Teraz pojawi się nowa osoba, a ktoś odejdzie. Rozwój pociąga za sobą stałe odrywanie od przeszłości. To odrywanie, wierzcie mi, zawsze jest bolesne. Zawsze. Jednak rozwój obejmuje zarówno ból fizyczny jak i ból duszy. Ci, którzy nie potrafią znieść bólu duszy, otrzymają ból fizyczny. To jest nasza decyzja jaki rodzaj bólu wybierzemy.

Jakiekolwiek zmiany są bolesne. Jednak kiedy kierujemy się w stronę miłości, to rozumiemy, że rozwój pociąga za sobą stały ból poprzez odrywanie się od naszych przywiązań i osiąganie Boskości. Ten ból stanowi oderwanie się od ludzkiej natury; tak więc, im bardziej kierujemy się w stronę miłości, tym bardziej nasz ból przekracza fizyczność. Dlaczego? Dlatego, że miłość do Boga oznacza absolutną jedność z całym wszechświatem. Na poziomie subtelnym wszechświat jest jedną kropką; w tej kropce nie ma ani strat, ani zysków; tam wszyscy jesteśmy jednością.

Kiedy osoba traci ukochaną osobę poprzez śmierć, to mówię: „Najokropniejszą rzeczą, którą on czy ona może uczynić duszy zmarłego jest obrażenie się na śmierć tej osoby i odczuwanie z tego powodu depresji. Poprzez takie uczucia on czy ona powoduje dużo szkody dla duszy zmarłego.“ Jakie jest znaczenie żałoby? Żałoba oznacza odpuszczenie przywiązań, które pochłaniają energię. Po pierwsze, dusza zmarłego potrzebuje energii. Po drugie, jeśli będziesz trwać w smutku, to wyczerpiesz swoją własną energię. W związku z tym, z jednej strony należy się oderwać – stąd żałoba, a z drugiej strony nie należy czuć smutku, głębokiego cierpienia i żałowania. Osoba powinna mieć stabilne i spokojne nastawienie. Przez 40 dni osoba powinna oddać się Bogu, odrywając się od ludzkich wartości i skupiając się na boskiej miłości. Jest to najlepsza pomoc dla duszy zmarłego.

Ludzie często wpadają w skrajności, są albo zbyt smutni, albo mówią: „ok, on czy ona po prostu zmarł/a; pozwól, że zajmę się swoimi sprawami.“ Pewien młody mężczyzna powiedział mi: „Na Kaukazie często mamy taką pobudkę, że nikt do końca nie pamięta, czy był to pogrzeb, czy ślub. W pewnym momencie wszystkie toasty stają się podobne.“ Cóż, optymizm jest dobrą rzeczą, ale ważne jest, żeby nie dać się jemu ponieść.

 


Źródło: link

* Negacja dialektyczna: „w ślad za każdą postacią bytu idzie jego zaprzeczenie“

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s