Siergiej Łazariew – Czy możliwa jest zmiana bez cierpień

W filmie są na stałe wklejone napisy angielskie, poniżej wklejam tłumaczenie polskie na podstawie tych napisów.

Czy możliwe jest, by przejść zmiany konstruktywnie, czy zmiany koniecznie pociągają za sobą ból? Jak zmniejszyć i zharmonizować ego? Zastanawiam się co oznacza „konstruktywnie”? Słowo konstruktywnie sugeruje bezboleśnie.

Zdefiniujmy ból. Ból to oderwanie od naszych przywiązań. Czy uczeń może przejść do drugiej klasy i wciąż pozostać w pierwszej? Zgodnie z prawem podwójnej negacji, jeśli chcesz przejść do drugiej klasy, to powinieneś zapomnieć o pierwszej. Oderwanie od pierwszej klasy jest do pewnego stopnia bolesne. Było tam fajnie; była tam komunikacja i pewien krąg ludzi. Teraz pojawi się nowa osoba, a ktoś odejdzie.

Rozwój pociąga za sobą stałe odrywanie od przeszłości. To odrywanie, wierzcie mi, zawsze jest bolesne. Zawsze. Jednak rozwój obejmuje zarówno ból fizyczny jak i ból duszy. Ci, którzy nie potrafią znieść bólu duszy, otrzymają ból fizyczny. To zależy od nas, jaki rodzaj bólu wybierzemy. Jakiekolwiek zmiany są bolesne. Jednak kiedy kierujemy się w stronę miłości, to rozumiemy, że rozwój pociąga za sobą ciągły ból poprzez odrywanie się od naszych przywiązań i osiąganie Boskości. Ten ból stanowi oderwanie się od ludzkiej natury; tak więc, im bardziej kierujemy się w stronę miłości, tym bardziej nasz ból przekracza fizyczność. Dlaczego? Dlatego, że miłość do Boga oznacza absolutną jedność z całym wszechświatem. Na poziomie subtelnym wszechświat jest jedną kropką; w tej kropce nie ma ani strat, ani zysków; tam wszyscy jesteśmy jednością.

Kiedy ktoś traci ukochaną osobę poprzez śmierć, to mówię: „Najokropniejszą rzeczą, jaką można uczynić duszy zmarłego, jest obrażenie się na śmierć tej osoby i odczuwanie z tego powodu depresji. Poprzez takie uczucia wyrządza się dużo krzywdy dla duszy zmarłego.“ Jakie jest znaczenie żałoby? Żałoba oznacza odłączenie się od przywiązań, które pochłaniają energię. Po pierwsze, dusza zmarłego potrzebuje energii. Po drugie, jeśli będziesz trwać w smutku, to wyczerpiesz swoją własną energię.

W związku z tym, z jednej strony należy się oderwać – stąd żałoba, a z drugiej strony nie należy czuć smutku, głębokiego cierpienia i żałowania. Należy mieć stabilne i spokojne nastawienie. Przez 40 dni należy oddać się Bogu, odrywając się od ludzkich wartości i skupiając się na Boskiej miłości. Jest to najlepsza pomoc dla duszy zmarłego.

Ludzie często wpadają w skrajności, są albo nadmiernie smutni, albo mówią: „ok, on czy ona po prostu zmarł/a; pozwól, że zajmę się swoimi sprawami.“ Pewien młody mężczyzna powiedział mi: „Na Kaukazie często mamy taką pobudkę, że nikt do końca nie pamięta, czy to był pogrzeb, czy ślub. W pewnym momencie wszystkie toasty stają się podobne.“

Cóż, optymizm jest dobrą rzeczą, ale ważne jest, żeby nie dać się mu ponieść.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Siergiej Łazariew – Czy możliwa jest zmiana bez cierpień”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s