Siergiej Łazariew – Typowe błędy


W filmie są wklejone napisy angielskie, poniżej wklejam tłumaczenie polskie na podstawie tych napisów.

Podam wam małą listę bardzo powszechnych błędów.

Po pierwsze, kobiety nie wiedzą, że przygnębienie oraz niechęć wobec życia są bardziej niebezpieczne niż obrażanie się. Nie podejmują wysiłku, aby się tego pozbyć.

Widziałem to – kobieta pracowała nad przezwyciężeniem agresji, tendencji do obrażania się i potępiania, ale jej przygnębienie i niechęć wobec życia nie zostały ruszone.

Po drugie, wielu modli się jedynie po to, aby przywrócić zdrowie. Co oznacza „przywrócić zdrowie“? Oznacza to przyjemność z lepszego życia.

W związku z tym, modląc się nie koncentrują się na miłości – koncentrują się na życiu. W takim przypadku modlitwa nie działa. Tym co leczy jest miłość.

Jeśli modlisz się po to, aby się zmienić, aby być zdolnym do postrzegania, że miłość do Boga jest najwyższym szczęściem, co ciebie zmieni i uczyni szczęśliwym, wtedy twoja choroba zostanie wyleczona.

Jeśli jedynym powodem modlitwy jest pozbycie się choroby, wtedy modlitwa jest bezużyteczna.

Po trzecie, w swoim życiu każdy człowiek powinien coś osiągnąć. Osiągnięcie to składa się z tego, że w przypadku, gdy człowiek wszystko traci (gdy traci cokolwiek), musi nauczyć się koncentrować tylko na miłości.

Przychodzimy do Boga tylko wtedy, gdy zostały odrzucone wszystkie nasze punkty oparcia, nawet te najmniejsze.

Każdy człowiek koniecznie otrzymuje w swoim życiu sytuację całkowitej klęski. Jeśli człowiek nie ma się czego trzymać i dąży wtedy do Boga, wtedy jego modlitwa będzie działała.

To znaczy, że na tej ostatecznej scenie człowiek musi zdecydować, czemu daje pierwszeństwo – ludzkiemu czy Boskiemu.

I w trakcie tych minut… wiem to z powodu natury mojej pracy – zbieram wtedy więcej brudu, i jestem bardziej przywiązany do poczucia śmierci, rozpadu i straty.

Za każdym razem, gdy tego doświadczam, wydaje się to być pierwszym razem, nie jestem na to gotów, i dopiero później uświadamiam sobie, że to było po prostu oczyszczenie.

I przygotowuję się do śmierci, żegnam się z tym światem, w obliczu śmierci staram się zachować godność, a zachowaniem godności jest utrzymywanie w sobie miłości.

Tak więc, jeśli nie przeszedłeś przez taką sytuację, to wszystko co robisz jest jedynie przygotowaniem.

Jeśli jesteś gotów, by przejść to całkowicie, wtedy może się to wydarzyć na poziomie subtelnym, i może nawet nie dosięgnąć poziomu fizycznego, niemniej jednak na poziomie subtelnym się wydarzyło.

Wielu nie potrafi osiągnąć takiego dążenia do Boga – gdy wszystko zostało stracone, wtedy się lękają. Ci ludzie są straceni. Jeśli nie chcą oczyścić swojej duszy miłością, to muszą zostać oczyszczeni cierpieniem. To jest normalne.

Ostatnio natrafiłem na olśniewającą myśl Steinera. W Buddyźmie mówi się, życie jest cierpieniem. Po Chrystusie ludzie zrozumieli, że wszystko, co nazywali „cierpieniem“, nie było cierpieniem.

To jest zupełnie inna perspektywa. Kiedy życie wypełnione jest miłością, wtedy nie jest już cierpieniem.

Ból staje się szkołą, narzędziem do samo-rozwoju, przestaje być horrorem, jak to rozumieli w Buddyźmie.

Jest to ogromny krok do przodu. Ból staje się czymś koniecznym. Jeśli w Buddyźmie życie jest cierpieniem, i człowiek szuka ucieczki w nirwanę lub do wyższych światów, to w Chrześcijaństwie nakłaniano cię do zmierzenia się z bólem;

ból oczyszcza, nie można się go pozbyć, a życie wypełnione bólem jest jedynie życiem wypełnionym impulsem do przyjścia do Boga. To zapiera dech w piersiach.

Tak więc, przeczytajcie ponownie Nowy Testament; poczujcie to, że ból jest impulsem napędzającym nas w kierunku dążenia do Boga.

Jeśli w obliczu bólu i straty doświadczasz tylko jednej emocji: aby utrzymać miłość i dążenie do Boga, to już osiągnąłeś pierwszy etap. Następnie doprowadź się do porządku, i wszystko będzie dobrze.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Siergiej Łazariew – Typowe błędy”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s