Siergiej Łazariew – Typowe błędy


W filmie są wklejone napisy angielskie, poniżej wklejam tłumaczenie polskie na podstawie tych napisów.

Dam wam małą listę bardzo powszechnych błędów. Po pierwsze, kobiety nie wiedzą, że przygnębienie oraz niechęć wobec życia są bardziej niebezpieczne niż obrażanie się. Nie podejmują wysiłku, aby się tego pozbyć. Widziałem to – kobieta pracowała nad przezwyciężeniem swojej agresji, swojej tendencji do obrażania się i potępiania, ale jej przygnębienie i niechęć wobec życia nie zostały ruszone. Po drugie, wielu ludzi modli się jedynie po to, aby przywrócić zdrowie. Co oznacza „przywrócić zdrowie“? Oznacza to przyjemność z lepszego życia. W związku z tym, modląc się nie koncentrują się na miłości – koncentrują się na życiu. W tym przypadku modlitwa nie działa. Tym co leczy jest miłość. Jeśli modlisz się po to, aby się zmienić, aby być zdolnym do postrzegania, że miłość do Boga jest najwyższym szczęściem, co ciebie zmieni i uczyni szczęśliwym, wtedy twoja choroba zostanie wyleczona. Jeśli jedynym powodem modlitwy jest pozbycie się choroby, wtedy modlitwa jest bezużyteczna. Po trzecie, w swoim życiu każdy człowiek powinien coś osiągnąć. Osiągnięcie to składa się z tego, że w przypadku, gdy człowiek wszystko traci (gdy traci cokolwiek), musi nauczyć się koncentrować tylko na miłości.

Przychodzimy do Boga tylko wtedy, gdy wszystkie nasze podpory (podparcia, oparcia) zostały odrzucone, nawet te najmniejsze. Każdy człowiek niezbędnie otrzymuje w swoim życiu sytuację całkowitej klęski. Jeśli w tym przypadku człowiek nie ma się czego trzymać i dąży wtedy do Boga, to jego modlitwa będzie działała. To znaczy, na tej ostatecznej scenie człowiek musi zdecydować, czemu daje pierwszeństwo – ludzkiemu czy boskiemu. I te minuty…, wiem to z powodu natury mojej pracy – zbieram wtedy więcej brudu, i jestem bardziej przywiązany do śmierci, rozpadu i straty. Za każdym razem, gdy tego doświadczam, wydaje mi się to być pierwszym razem, nie jestem na to gotów, i dopiero później uświadamiam sobie, że to było po prostu oczyszczenie. I tak przygotowuję się do śmierci, żegnam się z tym światem, w obliczu śmierci staram się zachować godność (a zachowanie godności jest utrzymywaniem w sobie miłości).

Tak więc, jeśli nie przeszedłeś przez taką sytuację, to wszystko co robisz jest jedynie przygotowaniem. Jeśli jesteś gotów do przejścia tego całkowicie, i gdy to może się wydarzyć na planach subtelnych, to może nawet nie dosięgnąć poziomów fizycznych, niemniej jednak na poziomach subtelnych się wydarzyło. Wielu ludzi nie potrafi osiągnąć tego dążenia do Boga – gdy wszystko zostało stracone, to się wtedy tego boją. Ci ludzie są straceni. Jeśli nie chcą oczyścić swojej duszy miłością, to muszą zostać oczyszczeni cierpieniem. To jest normalne.

Ostatnio natrafiłem na olśniewającą myśl Steinera. W Buddyźmie mówi się, życie jest cierpieniem. Po Chrystusie ludzie zrozumieli, że wszystko, co nazywali „cierpieniem“, nie było cierpieniem. To jest zupełnie inna perspektywa. Kiedy życie wypełnione jest miłością, wtedy nie jest już cierpieniem. Cierpienie staje się szkołą, narzędziem do samo-rozwoju, przestaje być horrorem, jak to rozumieli w Buddyźmie. Jest to ogromny krok do przodu. Cierpienie staje się czymś koniecznym. Jeśli w Buddyźmie życie jest cierpieniem, i człowiek szuka ucieczki w nirwanę lub do wyższych światów, to w Chrześcijaństwie nakłaniano cię do zmierzenia się z cierpieniem; cierpienie oczyszcza, a życie wypełnione cierpieniem jest jedynie życiem wypełnionym impulsem do przyjścia do Boga. To zapiera dech w piersiach.

Tak więc, przeczytajcie ponownie Nowy Testament; poczujcie to, że cierpienie jest impulsem napędzającym nas w kierunku dążenia do Boga. Jeśli w obliczu bólu i straty doświadczasz tylko jednej emocji: aby utrzymać miłość i dążenie do Boga, to już osiągnąłeś pierwszy etap. Następnie doprowadź się do porządku, i wszystko będzie dobrze.


Źródło: link

Reklamy

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu nauki duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w nauce duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s