Na duszę oddziałuje o wiele więcej

Wielu ludzi wierzy, że współczesny materializm pojawił się dlatego, że czyta się tak wiele materialistycznych pism. Okultysta jednak wie, że jest to tylko jeden z mniejszych wpływów. To, co widzi oko ma o wiele większe znaczenie, ponieważ ma to wpływ na procesy duszy, które w większym lub w mniejszym stopniu prowadzą swój bieg w nieświadomości. Ma to wybitnie praktyczne znaczenie, a kiedy pewnego dnia nauka duchowa prawdziwie pochwyci duszę, wtedy praktyczny efekt stanie się widoczny w życiu publicznym.

Często zwracałem uwagę na fakt, że było to zupełnie czymś innym od tego, co jest dzisiaj, gdy w średniowieczu człowiek chodził ulicami. Po prawej i po lewej stronie były fasady domów, które zostały zbudowane z tego, co dusza czuła i myślała. Każdy klucz, każdy zamek nosił odcisk tego, który to stworzył. Postarajcie się uświadomić sobie, jak poszczególny rzemieślnik odczuwał radość w każdym elemencie, jak pracował nad tym swoją duszą. W każdym przedmiocie był kawałek duszy, i kiedy człowiek poruszał się pomiędzy tymi przedmiotami, to wpływały w niego siły duszy. A teraz porównajcie to z dzisiejszym miastem. Tutaj jest sklep obuwniczy, sklep z narzędziami, sklep mięsny, tawerna itd. Wszystko to jest obce dla wewnętrznych procesów duszy; jest to związane jedynie z zewnętrznym człowiekiem. Zatem, tworzy to takie siły duszy, które mają tendencję w kierunku materializmu. Te wpływy oddziałują znacznie mocniej niż czynią to dogmaty materializmu. Dodajmy do tego jeszcze tą okropną sztukę reklamy. Starzy i młodzi wędrują poprzez morze takich obrzydliwych produktów, które budzą najgorsze siły duszy. To samo robią nasze współczesne komiksy. To nie ma być fanatyczna agitacja przeciwko tym rzeczom, a jedynie wskazanie faktów. To wszystko wylewa strumień sił do ludzkiej duszy, determinując epokę, która prowadzi człowieka w pewnym kierunku. Naukowiec duchowy wie, jak wiele zależy od świata form, w którym żyje człowiek.

[…]

W danym czasie zostaje stworzony styl architektoniczny, narodzony z wielkich idei wtajemniczonych. Ludzkie dusze przyjmują siły tych form. Mijają wieki. To, co dusza wchłonęła poprzez kontemplację nad formami budowlanymi, jawi się jako nastrój duszy. Następnie do egzystencji będą przychodziły żarliwe dusze, które mierzą wysoko. I nawet jeśli przebieg nie zawsze był całkowicie taki, jak opisałem, to wciąż efekty często ukazywały się w rozwoju człowieka.

Teraz przejdźmy do tych ludzi (dusz) kilka tysięcy lat później. Ci, którzy wchłonęli siły form tych budynków do swojej duszy, wykazują w swoim obliczu ekspresję ich wewnętrznej konfiguracji duszy. Poprzez takie impresje kształtuje się cała ludzka forma. To, co zostało zbudowane tysiące lat temu, tysiące lat później objawia się nam w ludzkim obliczu. Zatem, człowiek uświadamia sobie, dlaczego praktykowano takie sztuki. Wtajemniczeni spoglądali w daleką przyszłość i widzieli, czym ludzie mają się stać. W związku z tym jest tak, że w określonym czasie tworzą oni zewnętrzne style budowlane, zewnętrzne formy artystyczne na większą skalę. W taki sposób kładziony jest zarodek przyszłych ludzkich epok.

 


Źródło: 1, 2

 

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: