Prawdziwa modlitwa ma coś do zaoferowania każdemu z nas

Prawdziwa modlitwa ma coś do zaoferowania każdemu z nas, niezależnie od osiągniętego przez nas etapu rozwoju. Najprostszy człowiek, który być może nie wie niczego więcej prócz słów modlitwy, wciąż może być otwarty na wpływ modlitwy na jego duszę, i jest to modlitwa mogąca przywołać siłę, która podniesie go wyżej. Jednak jakkolwiek wysoki osiągnęliśmy etap, to nigdy nie kończymy z modlitwą; ona zawsze może nas podnieść do jeszcze wyższego poziomu. I Modlitwa Pańska nie jest jedynie do mówienia, ona może przywołać mistyczny nastrój, i może być ona tematem wyższych form medytacji i koncentracji. Można to powiedzieć o wielu innych modlitwach.

Jednak od czasów średniowiecza pojawiło się coś w rodzaju egotyzmu, który może pogarszać czystość modlitwy oraz towarzyszący jej stan umysłu. Jeśli korzystamy z modlitwy tylko w celu wycofania się do wewnątrz i uczynienia siebie bardziej doskonałymi – jak robiło to wielu Chrześcijan w średniowieczu i pewnie wciąż to robią – i jeśli nie uda nam się spojrzeć na otaczający świat z jakimkolwiek otrzymanym oświeceniem, wtedy modlitwa odniesie sukces jedynie w oddzieleniu nas od świata, i sprawi, że będziemy czuli się w nim obcy. To się często zdarzało tym, którzy używali modlitwy w związku z fałszywym ascetyzmem i odosobnieniem. Ci ludzie pragnęli być doskonali nie w sensie róży, która ozdabia siebie w celu upiększenia ogodu, lecz ze wzgląd na siebie, aby odnaleźć błogosławieństwo w swojej duszy.

Każdy, kto szuka Boga w swojej duszy i odmawia wzięcia tego, co otrzymał na rzecz świata, odkryje, że jego odmowa zawraca i mści się na nim.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s