Siergiej Łazariew – Czym jest miłość?


Poniżej wklejam tłumaczenie na podstawie napisów.

W dzisiejszych czasach słowo „miłość“ często kojarzone jest z ideą zaciągnięcia kogoś do łóżka i z seksem. W przeszłości słowo „miłość“ związane było z wyrafinowanymi uczuciami, z ideałami, z pięknem. Jednak nie jest to do końca prawidłowe, ponieważ nawet najświętsze, najbardziej wyrafinowane uczucia nie są miłością.

Jeśli utożsamiamy miłość z wyrafinowanymi uczuciami, to gdy one się rozpadną lub gdy zostaną upokorzone, wyrzekamy się miłości. Jeśli utożsamiamy miłość ze sprawiedliwością, to gdy sprawiedliwość się rozpadnie, wyrzekamy się miłości. Jeśli utożsamiamy miłość z najbardziej wyrafinowanymi uczuciami, z czystymi, pięknymi relacjami, to gdy pojawi się zdrada, wyrzekamy się miłości.

Jednak najbardziej wyrafinowane uczucia, najwyższe poziomy świadomości, czy też najbardziej święte ideały są tymczasowe, ulotne. Kiedy odrzucamy ideały lub wyrafinowane uczucia, to wciąż możemy żyć i być zdrowi.

Gdy jednak wyrzekamy się miłości, to nasze szanse na pozostanie przy życiu i przy zdrowiu są niewielkie.

Miłość to wieczność, a wyrafinowane uczucia, świadomość, ideały, pojęcia sprawiedliwości są tymczasowe. Miłość nie powinna być utożsamiana z tym, co tymczasowe i ulotne. Miłość jest wiecznością; miłość jest tym, co łączy nas z Bogiem.

Zatem, gdy nasze ideały, pojęcia piękna, wyrafinowane uczucia i związki rozpadają się, stanowczo musimy zachować w duszy uczucie miłości. Jest to warunek naszego przetrwania, naszego prawidłowego komunikowania się ze światem, naszej jedności ze Stwórcą i uratowania naszej duszy.

Gdy miłość do Boga słabnie, wtedy pojęcie prawdziwej miłości zostaje zastąpione takimi pojęciami jak przyjemność, uciecha, wyrafinowane uczucia i relacje. Miłość skleja się z tymi pojęciami, i wtedy wraz z ich rozpadem tracimy naszą prawdziwą istotę.

Zdolność do zachowania uczucia miłości wtedy, gdy jesteśmy ranieni, traktowani niesprawiedliwie, gdy jesteśmy porzuceni, chorzy lub umierający, jest zdolnością do uratowania i ożywienia duszy. W związku z tym, na dłuższą metę jest to zdolność do uratowania naszego przetrwania, naszych potomków i siebie.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Siergiej Łazariew – Czym jest miłość?”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s