Siergiej Łazariew – Jak odróżnić dobro od zła


Poniżej wklejam tłumaczenie na podstawie napisów.

„Czy jesteś pewien, że modlisz się do Boga Stwórcy, a nie do Szatana, gdyż zgodnie z Biblią Szatan także rządzi tym światem?“

Nie jestem pewien co jest zgodnie z Biblią… Faktem jest, że nasze pojęcie Szatana jest następujące: Szatan jest sumą wszystkich złych sił. Jeśli istnieją złe siły, to ktoś musi im przewodniczyć. Bardzo ciężko jest sobie wyobrazić, że złe siły także pochodzą od Boga.

Tak jak w mitologii hinduskiej, bogini Kali ma swój aspekt zniszczenia, tak też Bóg zarówno tworzy jak i niszczy. To szczególnie w naszej świadomości jesteśmy przyzwyczajeni żyć albo według lewej albo według prawej strony, i dzielić świat na dobro i zło.

Fakt jest taki, że dobro jest w stanie zmienić się w swoje przeciwieństwo – w zło.

Pomóc drugiemu na początku jest dobre, ale stałe prowadzenie kogoś jest złe, ponieważ nadmierna pomoc deprawuje.

Często większa przysługa jest wtedy, gdy człowiek coś traci, niż gdy pozyskuje rzeczy.

W związku z tym, kategorie dobra i zła nie są determinowane przez jakieś absolutne pojęcia, tylko przez nasze życie.

Jeśli wskakuję do bardzo zimnej wody po wyjściu z łaźni parowej, to jest to dobre; a jeśli siedziałem w bardzo zimnej wodzie przez pół godziny, bez wcześniejszego skorzystania z łaźni parowej, to jest to złe. W związku z tym nie jest tak, że to zimna woda jest zła.

Pojęcia dobra i zła istnieją dla naszego ciała. Kiedy staramy się zrozumieć świat z punktu widzenia naszego ciała, to naturalnie zaczynamy dzielić świat na „plusy“, które wspierają ciało i na „minusy“, które sprawiają ciału ból.

A ponieważ moje ciało się starzeje, to dzisiejszy „minus“ jutro może zmienić się na „plus”, przez co moje pojęcia dobra i zła także się zmienią.

W związku z tym, jeśli patrzymy na dobro i zło nie z punktu widzenia ciała i świadomości, ale z wyższej perspektywy, wtedy nie ma czegoś takiego jak dobro i zło. Jest Bóg, i wszystko, co nazywamy dobrem i złem pochodzi od Niego.

Jesteśmy przyzwyczajeni myśleć (ze względu na naszą świadomość, która dzieli wszystko na stronę „lewą” i „prawą”), że zło jest niedobre, że zło to Szatan, i że dobro jest fajne, bo dobro pochodzi od Boga.

Bóg jest ponad dobrem i złem. Miłość jest ponad dobrem i złem; miłość jest zarówno „lewą“ jak i „prawą“ stroną.

W związku z tym, jeśli dążymy do miłości, to dążymy do Boga. A jeśli dążymy wyłącznie do dobra lub zła, to dążymy do drugorzędnych instancji, jakkolwiek je nazywamy.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Siergiej Łazariew – Jak odróżnić dobro od zła”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s