Siergiej Łazariew – O Bogu


Poniżej wklejam tłumaczenie na podstawie napisów.

Widzicie, pojęcie Boga praktycznie zawsze kojarzymy z religią. I dla wielu ludzi miłość do Boga jest całkowicie abstrakcyjną ideą. Oni mówią: „Ja nie mogę… Ja odmawiam wiary w to, że powinniśmy modlić się do Boga itd…“

W takim przypadku mówię: Musisz zrozumieć, że istnieje Pierwotna Przyczyna, która nas stworzyła. Poczytaj książkę od fizyki. Z Pierwotną Przyczyną łączymy się poprzez uczucie miłości. Wszystko pochodzi od tego uczucia. Oznacza to, że jeśli jesteśmy połączeni z Pierwotną Przyczyną, to jesteśmy zdrowi. To jest tak samo, gdy komórka jest częścią organizmu. Jeśli komórka straci kontakt z organizmem, to zaczyna pracować na siebie, i ostatecznie staje się komórką rakową.

Jeśli głęboko wewnątrz siebie odwracasz się od Pierwotnej Przyczyny, od miłości, od tego, co nas stworzyło (możesz nazwać to Bogiem, Źródłem, Absolutem – istnieje wiele nazw); jeśli wewnętrznie uciekasz od Stwórcy, wtedy wychodzi na to, że to ty jesteś pierwotną przyczyną. W takim przypadku nie czujesz, że jesteś drugorzędny; nie masz poczucia tego, co istniało przed tobą i przed wszystkim innym. Jeśli postrzegasz siebie jako pierwotną przyczynę, wtedy usiłujesz rządzić światem; następnie stajesz się agresywny wobec świata, który nie jest taki, jak ty chcesz. Wcześniej czy później twoja agresja cie zabije. Sam możesz to sprawdzić. Najlepszym dowodem jest to, że gdy umierasz, to uświadamiasz sobie, że twój umysł i twoje fizyczne ciało są drugorzędne. Gdy jesteś śmiertelnie chory lub gdy masz problemy, to doświadczasz tego samego uczucia. W związku z tym, ludzie zazawyczaj zwracają się do Boga, gdy zostają wstrząśnięci aż do rdzenia.

Im bardziej czujesz, że jesteś drugorzędny, tym łatwiej rozumiesz świat, ponieważ aby pojąć świat, nie można go deptać; przeciwnie, należy poczuć, że jest się od świata zależnym. Zależny bierze, a wódz daje.

W związku z tym, jeśli człowiek jest w stanie wewnętrznie się uformować i poczuć, że jego rola jest drugorzędna, wtedy jest zdrowy. Jeśli człowiek jeszcze nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ głęboko usadowiona agresja przeszkadza w odczuciu tego, wtedy zalecam: „Stale przekonuj siebie, że miłość do Boga jest dla ciebie najwyższym szczęściem. Jeszcze w to nie wierzysz, jeszcze tego nie czujesz, ale jeśli chcesz być zdrowy, to powinieneś spróbować, i wcześniej czy później doświadczysz tego uczucia.”

Jeśli człowiek ma zbyt ogólne pojęcie Boga, wtedy mówię: „W sercu masz uczucie miłości, nie depcz go. Zacznij przynajmniej od tego pierwszego kroku.”

W każdym ułamku sekundy (pisałem o tym w czwartej książce), konkretnie 700 razy na sekundę, człowiek wybiera pomiędzy „tak” lub „nie”; wybiera pomiędzy odpowiedzeniem agresją, a zachowaniem uczucia miłości. W związku z tym, jeśli człowiek porzuca obwinianie (pretensje) i zachowuje uczucie miłości, to jest zdrowy. W tej kwestii samo rozwijanie dobroduszności jest już leczeniem.

Dziecku lepiej jest wytłumaczyć: „Bóg leczy cię poprzez doznawane przykrości” niż powiedzieć: „Nie obrażaj się na ludzi, a będziesz zdrowy“. W drugim przypadku dziecko może odpowiedzieć: „I tak się obrażę…“ i wtedy zaczną się problemy.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s