Siergiej Łazariew – O filmie „The Reader“

Poniżej wklejam tłumaczenie na podstawie napisów.

Kto z was widział film „Lektor“ ? Dzisiaj? Musisz go obejrzeć. W życiu nie ma przypadków.

Ten film jest przerażający. […] Powiem wam, o czym jest ten film. Interesującym będzie obejrzenie go po analizie, ponieważ ten film jest zaskakujący. Mam przyjaciela, który zachęcał mnie do oglądania filmów, powiedział: Obejrzyj film „Lektor“, obejrzałeś go? Próbowałem, powiedziałem: Nie, nie mogę, nie… Czułem się taki załamany. Mówię mu: Ten film jest taki ponury.

Chłopak chodzi, choruje, dostaje infekcji, jakaś kobieta dba o niego i go uwodzi, dlaczego mam to oglądać? Odmówiłem obejrzenia tego filmu.

Pół roku później mówi mi: Obejrzyj film „The Reader“. Mówię mu: Dlaczego? – Ten film ma wiele nagród, wysoką notę. Mówię: Tak…? Zacząłem oglądać – Nie, nie mogę, to jest okropne. Dzisiaj życie nie jest łatwe, pragniemy czegoś pięknego, a ten film wciska cię w coś takiego… Nie, nie, nie, odmawiam.

Ale za trzecim razem… On mówi mi, a ja nie pojmuję idei – Po prostu obejrzyj! Mówię: no dobra. Wtedy zrozumiałem dlaczego zawracał mi głowę.

Tak więc oglądam ten film. Tam jest ten biedny, chory chłopak, tramwaje, powojenne Niemcy, chłopak dostaje infekcji, jakaś kobieta udziela mu schronienia, następnie są w romantycznej relacji, następnie ona go opuszcza rozumiejąc, że tam nie ma dla nich przyszłości. On zostaje prawnikiem. A ona ciągle chce, aby on czytał książki, mówi: Poczytaj mi. I on zaczął czytać „Iliadę“ Homera… – „Odyseję“…? „Iliadę – Odyseję“. Pamiętam, że Homer jest autorem 🙂

Dobra, on czyta jej tą książkę, i później się rozeszli. Następnie on zostaje prawnikiem, i pewnego dnia widzi tą kobietę na sali sądowej. Okazuje się, że ona pracowała w obozie koncentracyjnym. Było tam 300 więźniów, pracowało tam 5-6 kobiet jako strażnicy, które zamknęły więźniów w kościele, i ci ludzie zostali spaleni żywcem.

W sądzie pytają się jej: Dlaczego nie otworzyła drzwi? Ona na to: Jak to, przecież wtedy by uciekli, to jest moja praca, o co ci chodzi? Rozumiecie, Niemcy są w pracy bardzo dokładni. – To była moja praca, jak mogłabym złamać etykę pracy? Chcesz powiedzieć, że nie powinnam była podejmować pracy? To była moja praca, moje pieniądze, w czym problem?

Tak przy okazji, wszystkie strażniczki, stare kobiety, oczywistym jest że to zrobiły, ale ona jest najmłodsza, i zrzucają to na nią. Mówią, że ona coś napisała itd. Zapytano ją: Napisałaś to? Odpowiedziała: Tak. Podpisała na siebie wyrok, pozbawienie wolności na całe życie… A chłopak wiedział, że ona nie umie pisać, czytać. A powiedziała, że to ona napisała. Niesamowita nieprawidłowość. On milczy, a ona dostaje wyrok na całe życie. Ona uczy się tam czytać, a on wysyła jej książki, pomiędzy nimi pojawia się pewna relacja, ona się starzeje i wtedy jej wyrok dobiega końca. On ją odwiedza, rozmawiają.

Co? Aha, 20 lat. Być może wpierw była to kara dożywotnia, a później może skrócili wyrok. Tak więc, kiedy wyszła z więzienia, to się powiesiła. Zrobiła podest z książek, które jej wysyłał, to jej pomogło dosięgnąć liny, i się powiesiła.

Oto film. Za co te wszystkie nagrody…? Co? Tak, wszystkie zarobione w więzieniu pieniądze przeznaczyła dla ofiar obozu koncentracyjnego. Tak, są tam pewne niuanse. Ten film wywarł na mnie wrażenie, nie pamiętam szczegółów. Można go obejrzeć 2, 3 razy…

Pewna kobieta napisała do mnie: „Obejrzałam film „Lektor“… nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytania, nic z tego nie rozumiem. Moje główne pytanie jest następujące: Dlaczego chłopak nie powiedział, że ona nie umie czytać?“

[…] Ona wstydziła się do tego przyznać.

Jaka jest idea filmu? Dlaczego ten film jest ważny? Dlaczego otrzymał tyle nagród?

„Twoje czyny są ważne, a nie twoje uczucia?“ Więc ona miała tą samą filozofię, co Jezus Chrystus… „po czynach ich poznacie“. Rzeczywiście ona mówi, aby nie planować, nie ubóstwiać swojej świadomości. W przenośni cytowała przykazania z Biblii, a następnie spaliła 300 ludzi w kościele. Pojawia się pytanie: O co chodzi w tym filmie? Czy ktoś może mi powiedzieć? (- To z powodu jej arogancji. Wstydziła się przyznać). (- Powiesiła się, co oznacza, że była zazdrosna.)

Tak przy okazji, chcę was ostrzec, że jeśli chcemy stworzyć algorytm poznania świata, to nie powinniśmy myśleć, że ten algorytm wszystko wyjaśni, że wtedy pojmiemy jakąkolwiek sytuację w kilka sekund. Tak samo jest ze mną. Wykonałem telefon… Znam pewną rodzinę od dawna, i jest tam młoda dziewczyna, której mężczyzna jest niewierny, a do tego jest impotentem. Jest tam dużo problemów… Ona się pyta: Co robić? Mówię: Dobrze, spójrz, masz problem z pożądaniem seksualnym, więc jest to normalna sytuacja, przebaczaj, kochaj. Jeśli kochasz, to co możesz zrobić? Taka jest sytuacja. Później dzwonię do niej, a ona mówi: „Dostaję pracę w różnych firmach, i jak tylko mam daną pracę, to firma upada.“ Mówię do niej: Proszę, miej dla nich trochę litości, ogarnij się.

Ona mówi: Wczoraj tuż przed tym jak pan zadzwonił, wyjechali samochodem, i inny samochód wyjechał z ciemności i uderzył w nich niszcząc lewe światło. Pytam się: Lewe? Spójrz, masz problem z pożądaniem, a co leży pod pożądaniem? Pycha. Masz także problem z dziećmi. Co więc musi się tobie stać? Musisz otrzymać upokorzenie twojej przyszłości. Przód samochodu jest przyszłością. Lewa strona oznacza, że jest to problem całej twojej rodziny, przodków, jest to informacja od twoich rodziców, oraz oczywiście również twoje doświadczenie. 15 lat temu powiedziałem twojej mamie, że nie powinnaś mieć drugiego wyższego wykształcenia, a ona powiedziała, że już włożyła w to pieniądze, więc musisz… Mówię, ok, i tutaj mamy tego konsekwencje.

Algorytm jest prosty, łatwo jest rozpoznać jakąkolwiek sytuację. Jednak nadchodzi czas, kiedy pojawiasz się w takiej sytuacji, kiedy nie potrafisz jasno spojrzeć, wpadasz w panikę, jesteś w szoku i czujesz swoją zależność. Jeszcze raz chcę powiedzieć: Nie ma w życiu sytuacji, którą można by zrozumieć w 100%. Jednak musimy jakoś poznawać, musimy jakoś się uczyć, i nigdy nie udawać, że: Tak, rozumiem wszystko itd.

Wydaje się, że widzę, że analizuję jakąkolwiek sytuację w kilka sekund… Jednak kiedy przydarza się coś nowego, to nic nie rozumiem, a moim jedynym celem jest zachować miłość, przyjąć Bożą wolę, zrozumieć, że to na mnie pracuje, a później wszystko się wyjaśni. Nadmierny optymizm nie jest w tym przypadku dobry.

Dobrze, wróćmy do filmu. Jaki jest sens filmu „Lektor“? Skąd taki tytuł? (- Jest to ubóstwianie świadomości.) Inne pomysły?

Ten film opowiada o ekstremalnie moralnej osobie, o tej kobiecie. Jest to ekstremalnie moralna osoba, która spaliła 300 więźniów, ponieważ „przecież mogli uciec“. Taka jest jej logika. Oto paradoks tego filmu. Powiedzcie mi teraz, czym jest moralność? Zawsze mówię, że moralność jest ochranianiem miłości. Kto mi powie, czym jest moralność? Mamy przyzwoitość, która jest normalnym ludzkim zachowaniem w pewnej grupie, i mamy też moralność.

Czym jest moralność? Tak, moralność bez miłości zamienia się w okrucieństwo, widzieliśmy to w filmie. Czym jest moralność?

(- Są to boskie prawa stosowane przez ludzkie serce.) Boskie prawa stosowane przez ludzkie serce są ludzkimi prawami. Czym jest moralność?

(- Jest to ochrona duszy.)

Zadam wam pytanie. W obozie koncentracyjnym był sobie dobry faszysta. On uważał siebie za moralnego, i spalił 2 mln ludzi. Był sobie dobry komunista. On wierzył, że moralnym jest zlikwidować wrogów państwa w sowieckich obozach koncentracyjnych. I w tych sowieckich obozach koncentracyjnych zmarło więcej ludzi niż w obozach faszystowskich.

(- On w to wierzył!) A dlaczego on w to wierzył? On w to wierzył dlatego, że społeczeństwo go tak nauczyło. A dlaczego społeczeństwo go tak nauczyło?

Doszedłem do wniosku, że moralność jest systemem obronnym naszego celu. Jeśli celem jest świetlana przyszłość, wtedy moralnym jest bronienie tego celu, oraz niszczenie wszystkiego, co przeszkadza w dotarciu do tego celu.

Wrogowie państwa przeszkadzali świetlanej przyszłości, czyż nie tak? Tak więc moralnym było nienawidzić ich i zlikwidować. I sowieckie autorytety wzywały do nienawiści oraz likwidacji wrogów państwa, i z punktu widzenia komunisty było to moralne.

Według punktu widzenia faszysty, głównym celem jest niemiecki naród i jego wyższość nad wszystkimi narodami na Ziemi. Dla faszysty moralnym było fizycznie zlikwidować inne rasy oraz narodowości, to było naturalne, racjonalne. To było moralne w ich systemie celów.

Skąd zawsze pochodzi moralność? Poprzez religię. Zgodnie z koncepcją religijną, moralność jest ochroną głównego celu, a głównym celem jest miłość do Boga, jedność, oddanie się Bogu. Religijna moralność dała nam ludzką moralność. Dziesięć przykazań dało nam jednocześnie Boską logikę oraz ludzką logikę; Boska logika przekształca się w ludzki aspekt: Zachowuj się w taki i taki sposób. To sugeruje, że ludzka moralność musi chronić miłość i wiarę w Boga.

Spójrzcie co się dzieje na Zachodzie: Oni wszystko robią zgodnie z prawem, ale ludzie w ogóle nie mają moralności. Ich prawo przestało chronić moralność, miłość i wiarę; prawo chroni wszystkie inne rzeczy. W Ameryce prawo chroni ludzi itd. i wszystko jest zgodnie z prawem.

Jednak to prawo doprowadza do zupełnego zniszczenia wiary, moralności i szacunku wobec innych państw; jest to prawo siły. Tak więc, jeśli spojrzymy na współczesną cywilizację, to tutaj prawo chroni siłę, a nie moralność. Jest to kryzys. Ten film pokazuje kryzys współczesnej cywilizacji, gdzie moralność staje się ochroną głównego celu, jednak głównym celem nie jest wiara w Boga, miłość do Boga, a poszczególni ludzie lub świetlana przyszłość itd.

Zatem ta niezwykle wybitna kobieta, która straciła wiarę w Boga razem ze swoim społeczeństwem, i której dano system fałszywych drogowskazów, fałszywych celów, co jest dla niej najważniejsze? Nie są to poszczególni niemieccy ludzie, dla niej najważniejsza jest praca.

Jaki jest jej cel?

Tak przy okazji, w tym filmie nie ma niczego o religii. Wiecie dlaczego?

Ponieważ ludzie już dawno temu zrozumieli, że współczesna religia nie jest systemem prawidłowych drogowskazów, lecz systemem przewrotnych drogowskazów. To dlatego nie wspomniano tam o religii.

Zatem tej kobiecie dano konkretne drogowkazy: Główną ideą twojego życia jest praca, twój naród, a inne sprawy to inne sprawy.

Ona była ekstremalnie moralną osobą, jednak nawet jeśli ekstremalnie moralnej osobie dać system fałszywych celów, to będzie się zachowywała odpowiednio do tych celów. Mówimy, że najbardziej niebezpieczną rzeczą jest potępianie i tłumienie. Powiedzcie mi, jaki powinniśmy mieć stosunek wobec Judasza? Kto mi powie?

(- Współczucie.) Współczucie? A za co?

(- On także żył w systemie fałszywych drogowskazów.)

Tak, Judasz jest dobrym człowiekiem, tylko miał nieprawidłowe spojrzenie na świat. Było dwóch aktorów, zostali zapytani: Jak grasz czarny charakter? Jeden powiedział: Nie ma złych ludzi, wszystko zależy od okoliczności. On się nazywa Sadalskij; ma ponad 60 lat, a zdrowy jest jak byk. Drugi aktor Solonitzin powiedział: Jeśli gram czarny charakter, to staram się wzmocnić całe zło, które mam wewnątrz; on zmarł w młodym wieku. Oto stosunek wobec dobra i zła.

Dobrze, ta ekstremalnie moralna osoba, której dano system fałszywych drogowskazów, ona pojmuje, że te drogowskazy są fałszywe, i stara się odnaleźć te właściwe. Religia została odrzucona już na początku. Ona stara się odnaleźć te drogowskazy w książkach, to dlatego film nazywa się „Lektor“. Czytający jest osobą, która ma jej pomóc odnaleźć właściwą drogę, dać jej nowe drogowskazy.

Tak przy okazji, jaka była pierwsza książka, którą zaczęła czytać? (- Iliada, nie, Odyseja.) Jak myślicie, dlaczego?

Wyjaśnienie jest bardzo proste. W dobrych filmach nie ma przypadków. Szukając systemu prawidłowych celów, próbując odnaleźć prawidłowe cele przegląda ludzką historię. A nasza materialna historia, jako początek zawiera starożytną Grecję.

Ona chce dotrzeć do korzeni, ona widzi, że górna część drzewa gnije, i chce dotrzeć do korzeni, aby otrzymać czysty impuls. Stąd też „Iliada”, ona pragnie odnaleźć ten impuls w starożytnej Grecji, pragnie odnaleźć cel, ale niczego nie odnajduje. Ponieważ nasza materialna świadomość powtarza nam, że podstawą naszej cywilizacji jest starożytna Grecja, a to są śmieci.

Podstawą naszej cywilizacji jest filozofia hinduska, Egipt oraz Judaizm. To uformowało naszą cywilizację. Najpierw rodzimy się duchowo, a dopiero później materialnie. Najpierw przychodzi dusza, później świadomość, a na końcu ciało fizyczne. Starożytna Grecja jest ciałem, jest to ostatni etap, gdy ciało zaczyna gnić i rozpadać się. Kiedy myślimy, że podstawą naszej cywilizacji jest Grecja, to jest to pierwszy krok do upadku, jest to śmierć naszej cywilizacji, i to trwa przez ostatnie 2 tys. lat.

Tak więc, czytając te książki, próbuje zdobyć nowe punkty odniesienia do świata, nowe drogowskazy, ale ponosi klęskę.

Kiedy trafia do więzienia, to los daje jej możliwość poszukania drogowskazów, i w więzieniu czytała i czytała i czytała przez 20 lat, wciąż szukając sensu życia, ale nie mogła go odnaleźć. Dlaczego trafiła do więzienia? Ponieważ wstydziła się przyznać do tego, że nie umie czytać. Pojęcie wstydu jest normalne dla ludzi moralnych. Dla niej łatwiejszym było spędzić 20 lat w więzieniu, niż przyznać się, że nie umie czytać. To mówi nam o tym, że ona wewnątrz była bardzo moralna i cnotliwa, miała w duszy miłość.

I tragedią tego filmu jest to, że osoba z dużym potencjałem, z silnym dążeniem do miłości, bardzo moralna, jednak zwichrowana przez niewłaściwy system celów, popełnia przestępstwo, które jest olbrzymim przestępstwem w całej ludzkiej historii. Ten film pokazuje co dzieje się z najlepszym człowiekiem, gdy otrzymuje niewłaściwy punkt odniesienia.

Socializm jest niewłaściwym punktem odniesienia, faszyzm jest niewłaściwym punktem odniesienia, starożytna Grecja ubóstwiająca ciało i piękno jest niewłaściwym punktem odniesienia, renesans ze swoją całkowitą lubieżnością, przekupstwem i ponownie ubóstwianiem piękna jest niewłaściwym punktem odniesienia.

Wszystkie te książki, które czytała, nie dały jej wyjścia z tej sytuacji, i gdy wyszła z więzienia, to co się dzieje? Ona nie ma celu. W więzieniu poszukiwała, czytała, jednak kiedy wyszła z więzienia zrozumiała, że człowiek nie może wspierać jej wewnętrznego świata, ona nie czuje do niego miłości.

(- Ona zapytała się go, czy jeszcze jej poczyta.) Tak, on nie chciał już jej czytać. Tak więc, ona rozumie, że po wyjściu z więzienia zakończy się jej poszukiwanie celu.

Ona nie potrafi ujrzeć celu. Koncepcja Boga, wiary została jej zabrana przez społeczeństwo. Zdaje sobie sprawę z tego, że inne cele były błędne.

Kiedy człowiek nie ma celu, to może żyć jedynie w prymitywnym społeczeństwie, gdzie musi przetrwać.

W więzieniu musiała walczyć o swoje życie i dzięki temu mogła żyć, ale na wyższym poziomie brak celów zabija. To dlatego pogańskie społeczeństwo może żyć jedynie na poziomie ciągłych wojen, cierpienia, udręki, przetrwania. Monoteiści mogą już żyć z większym komfortem, ale jeśli utracą monoteizm i powrócą do prawa siły, wtedy będą musieli żyć na poziomie bolesnego przetrwania. Oto gdzie właśnie zmierzamy.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Siergiej Łazariew – O filmie „The Reader“”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s