Siergiej Łazariew – Trzy instynkty


Poniżej wklejam tłumaczenie na podstawie lektora.

Człowiek posiada trzy instynkty. Pierwszy instynkt istnieje we wszystkim, co jest we wszechświecie ożywione i nieożywione, jest to instynkt jedności, jedności z Bogiem. Ten instynkt jest wyrażony w najważniejszej przepowiedni, o której mówił Mojżesz oraz Chrystus – kochaj Boga ponad wszystko. Jest to testament o jedności z Bogiem, jest to pierwszy główny warunek przetrwania.

Następnie są dwa pomocnicze instynkty: instynkt samozachowawczy oraz instynkt kontynuowania życia, posiadania dzieci (rozmnażania). Człowiek nie może żyć bez tych instynktów, ale jeśli zapomina o głównym instynkcie, i zaczyna czcić (ubóstwiać) dwa kolejne instynkty, to wtedy jego dusza traci miłość, a on zaczyna chorować. Instynkt samozachowawczy oraz instynkt rozmnażania są bliższe zwierzęcej części człowieka; potrzebujemy ich, ale muszą one być dla nas drugorzędne po instynkcie miłości do Boga.

Kiedy człowiek zaczyna czcić instynkt samozachowawczy, to zaczyna zazdrościć, kraść, zabijać; jego celem życiowym staje się siła, pieniądze i własny dobrobyt. Kiedy człowiek czci kolejny instynkt, to czci seks, przyjemność, jedzenie, alkohol, narkotyki; dla niego życie jest poszukiwaniem przyjemności.

Im silniejsze jest ubóstwianie zwierzęcych instynktów, tym bardziej człowiek staje się od nich zależny, przywiązuje się do tego świata, a przywiązanie tworzy agresję; i gdy agresja przechodzi do nieświadomości, to wtedy tworzy chorobę. Wtedy mamy następującą sytuację: Na początku człowiek popełnia pierwszy grzech – traci instynkt miłości do Boga; jego dusza zaczyna czcić dobrobyt i przyjemność. Następnie łamie on prawa moralne, by zaspokoić swoje pragnienia, swoją chciwość, zazdrość itd. Jego dusza staje się agresywna, i agresja zwraca się w dwóch kierunkach – kiedy agresja zwraca się wobec samego siebie (agresja wobec siebie, nienawiść do siebie, nieakceptowanie siebie, biczowanie siebie), wtedy pojawia się choroba; gdy agresja zwraca się wobec innych, wtedy zaczynają się przestępstwa i morderstwa. Tak więc, najpierw jest grzech, a następnie pojawia się choroba i przestępstwo.

Człowiek, który traci miłość do Boga, zaczyna zmieniać się w zwierzę. Dlaczego? Dlatego, że człowiek jest zwierzęciem, które wierzy w Boga, a kiedy wiara w Boga słabnie, wtedy człowiek powraca do etapu zwierzęcia.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s