Im więcej człowiek zdobywa zrozumienia, tym pokorniejszy się staje

Każdy kto nie wierzy z całą pokorą, że jego mądrość jest sumą wszelkiej mądrości – że jego osąd reprezentuje najwyższy osąd – wkrótce będzie w stanie zaobserwować, że poza nim są ludzie, którzy mają więcej mądrości i osądu [niż on], i będzie słuchał tych istot, i pozwoli sobie być przez nich pouczanym (nauczanym, instruowanym). Gdy zdobędzie pewien wgląd stanie się świadomy, że wciąż ma przed sobą ścieżkę, którą inni przeszli na długo przed nim. Im więcej człowiek zdobywa zrozumienia, tym pokorniejszy się staje. Im jaśniejsze jest zrozumienie tego, jak wiele wciąż musi się nauczyć, tym bardziej będzie skłonny szukać tych, od których mógłby się jeszcze czegoś nauczyć.

Każdy, kto uważa, że nie ma niczego do nauczenia się od innych, udowadnia w ten sposób, że wciąż nie rozwinął się dosyć daleko. Im bardziej zaawansowana jest osoba, tym bardziej dochodzi do rozpoznania, że ludzie są na różnym poziomie rozwoju, i że zawsze istnieli bardziej zaawansowani od swoich braci – duchowi przewodnicy ludzkości, którzy są bardziej zaawansowani w rozwoju, wysoce rozwinięci, najbardziej zaawansowane indywidualności ludzkości.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s