Zupa z makaronem

Było to przed rokiem 1910 – prawdopodobnie w Monachium – kiedy w trakcie podróży z wykładami Rudolf Steiner często mieszkał w prywatnych pensjonatach, gdzie również jadł posiłki. Zdarzyło się również, że jego posiłkom towarzyszyła zupa z makaronem i mnóstwem ziół. Steiner’owi zupa smakowała tak bardzo, że poprosił o drugą, może o trzecią dokładkę.

Gdy następnego ranka miał opuścić miasto, Steiner przybył na stację kolejową wraz z panną Sivers i gospodynią. Steiner wszedł już do oczekującego pociągu – lubił podróżować we własnym przedziale – podczas gdy kobiety żegnały się jeszcze na peronie.

Nieoczekiwanie autorka dobrej zupy wyjęła z torebki słoik, i wręczyła go pannie Sivers, mówiąc: „Droga panno Sivers, wczoraj doktor tak zachwalał moją zupę, i zjadł jej tak dużo, że przygotowałam dla niego dodatkową porcję. Proszę to przyjąć. Możecie ją przygrzać natychmiast po dotarciu. Napisałam też przepis, gdybyście chcieli ugotować sobie tą zupę!“

Każdy, kto jest zaznajomiony z panią Marią Steiner – von Sivers, może sobie wyobrazić negatywne nastawienie, które ma w tej chwili; gdy pociąg wyjechał z miasta i był na otwartej przestrzeni, otworzyła ona okno, wylała zupę i wyrzuciła słoik.

Na następnej stacji słyszano głośne narzekanie konduktora: „Co za gromada świń! Od czego mamy w wagonie toaletę? Czyż nie można tam iść, gdy jest wam niedobrze? Teraz cały mój wagon jest pełen wymiocin!“

Rudolf Steiner usłyszał to, i opuścił wagon. Wagon wyglądał na naprawdę zabrudzony, z makaronem rozbryzganym na zewnętrznej ścianie i oknach pociągu. Panna Sivers stała tam z zarumienioną twarzą.

„Teraz“, powiedział Steiner, „ten pan ma całkowitą rację! Nie można go obwiniać.“ Następnie chwycił chusteczkę i zaczął wycierać makaron z wagonu; zatrzymał się dopiero wtedy, gdy ponownie wyglądało to niejako przyzwoicie. W taki oto sposób Steiner od czasu do czasu korygował impulsywność pani Marii Steiner.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s