Siła, egoizm i wewnętrzne niezadowolenie

Siła i wytrzymałość nie są osiągane poprzez siedzenie i rozmyślanie przez cały dzień nad takimi pytaniami jak – „Co mam teraz myśleć? Co powinienem zrobić? Co to za ból, który znów się pojawił?“ – tylko poprzez otworzenie serca na wszystko, co w naszym otoczeniu jest wspaniałe i piękne, i poprzez wykazanie zainteresowania i zrozumienia dla wszystkiego, co rozgrzewa serca innych, a także dla ich pragnień i ubytków. W ten sposób wzmacniamy siły życiowe w sferze uczucia wewnątrz nas; przezwyciężamy ograniczony egoizm, oraz wzmacniamy i wzbogacamy nasze Ego poprzez doprowadzenie właściwej formy egoizmu do harmonii z naszym środowiskiem.

[…] Człowiek, który używa swojej woli tylko dla siebie i dla własnej korzyści, zawsze będzie czuł się wewnętrznie niezadowolony. Dopiero wtedy, gdy widzi swoje postanowienia odbite w zewnętrznym świecie i swoje impulsy woli zrealizowane w czynie – dopiero wtedy może powiedzieć, że doprowadził swoje chcenie (wolę) do harmonii z zewnętrznymi wydarzeniami. I tutaj dowiadujemy się, że nasza wewnętrzna siła i wytrzymałość nie są rozwijane przez cokolwiek, co robimy dla siebie, lecz przez cokolwiek, co robimy dla zewnętrznego świata i dla innych ludzi. Nasze chcenie staje się rzeczywistością i jego odbicie z powrotem nas oświetla. Tak, jak nasze oczy ukształtowane są przez światło, tak też nasza siła duszy rozwijana jest przez nasze czyny i aktywności.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s