Pokora wobec czegokolwiek, co może przynieść przyszłość

Musimy tylko zapamiętać uczucia lęku i niepokoju, które podgryzają nasze życie duszy w obliczu nieznanej przyszłości. Czy jest coś, co w tej sytuacji może dać duszy poczucie bezpieczeństwa? Tak, jest to coś, co możemy nazwać uczuciem pokory wobec czegokolwiek, co może przyjść do duszy z mroku przyszłości. Jednak to uczucie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy ma charakter modlitwy. Unikajmy nieporozumień. Nie wychwalamy czegoś, co można by nazwać pokorą w tym czy innym sensie; opisujemy jej konkretną formę – pokora wobec czegokolwiek, co może przynieść przyszłość. Każdy, kto na przyszłość patrzy z lękiem i niepokojem, utrudnia swój rozwój, krępuje swobodne rozwijanie sił duszy. W istocie nic nie blokuje tego rozwoju bardziej niż lęk i niepokój w obliczu nieznanej przyszłości. Jednak efekty oddania się przyszłości można oceniać tylko z doświadczenia. Co oznacza ta pokora?

Idealnie, oznaczałaby powiedzenie do siebie: Cokolwiek może przynieść następna godzina lub dzień, nie mogę tego zmienić lękiem czy niepokojem, ponieważ nie jest to jeszcze znane. Zatem poczekam na to z całkowitym wewnętrznym spokojem, z doskonałą ciszą umysłu. Każdy, kto potrafi spotkać przyszłość w tym spokoju, w sposób zrelaksowany, nie osłabiając przy tym swojej aktywnej siły i energii, będzie w stanie rozwinąć siły duszy swobodnie i intensywnie. Gdy dusza staje się coraz bardziej nasycona tym uczuciem pokory wobec nadchodzących zdarzeń, to jest to czymś takim, jakby odpadała jedna przeszkoda za drugą.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s