Siergiej Łazariew – Główne wyzwania samodoskonalenia


Poniżej wklejam tłumaczenie na podstawie napisów.

Jakie są główne przeszkody w poprawieniu swojego charakteru?

Po pierwsze inercja. Rzecz w tym, że pojmowanie charakteru przechodzi głęboko do podświadomości. Proces podświadomy ma wielką skalę, i prawdziwe zmiany charakteru mogą potrwać dłużej niż rok lub nawet dłużej niż dekadę. Zatem przezwyciężenie inercji jest całkiem trudne, i trzeba to robić stale.

Po drugie, aby przezwyciężyć nawyk, powiedzmy nawyk osądzania, nawyk bycia zdenerwowanym, nawyk odczuwania niezadowolenia – one wszystkie są na poziomie odruchu – i aby zmienić odruch potrzebujemy od 6 miesięcy do kilku lat. Jest to bardzo poważna praca, i zatem jeśli chcemy się zmienić, zawsze będzie to całkiem trudne, zawsze będziemy czuli opór z naszych emocjonalnych głębi, ale jest to normalny proces.

Często problemy zdarzają się wtedy, gdy zabrudzone są dzieci i wnuki, nasi potomkowie. I tutaj, gdy człowiek zachowuje się prawidłowo, ma świadomość otaczającego świata, ma prawidłowe spojrzenie na świat, doświadcza wtedy wszelkiego rodzaju nieszczęść, przeciwności losu i czuje, że jest mu bardzo ciężko nad sobą pracować.

Jednak w rzeczywistości jest to nasza dusza, na poziomie duszy jesteśmy związani z naszymi potomkami, i żeby poprawić się na głębszych poziomach, trzeba podnieść swoje dzieci i wnuki, odmienić swój ród, i jest to całkiem poważne zadanie. Ale jeśli człowiek jest na to gotowy, jeśli jest zdeterminowany, to prędzej czy później powiedzie mu się.

Jest jeszcze inny aspekt – rozumienie, że ciało, duch i dusza są połączone. Zatem jeśli człowiek chce poprawić swój charakter, czyli swoją duszę, to musi włączyć w to ciało i ducha. W tym względzie okresowy post, prawidłowe odżywianie i tryb życia mogą poważnie pomóc w zmianie charakteru.

Oznacza to, że trzeba zaprzęgnąć do pracy wszystkie dostępne zasoby, a nie tylko mówić sobie, że dzisiaj będę trochę milszy lub że nie będę źle myślał o innych. Jeśli człowiek angażuje wszystkie zasoby jakie posiada, wtedy zaczyna się zmiana. Jednak ponownie chcę podkreślić, by nie oczekiwać, że efekty pojawią się jutro, tak jak w sklepie, że „tutaj jest moja praca, a gdzie są moje efekty…?“

Kilka dni temu miałem rozmowę telefoniczną z kobietą, która ofiarowała mi niesamowite wyznanie, że ma ponad 40 lat i czyta moje książki od 15 lat. Powiedziała: „Wie pan, dopiero niedawno przestałam osądzać ludzi, przez cały ten czas miałam tą tendencję – ten jest taki, ten nie ma racji, ten wykonuje coś nieprawidłowo itd. Ostatnio przestałam osądzać ludzi, i poczułam, że po prostu nie mam nastawienia, by osądzać.“

Jej córka jąkała się przez ponad 20 lat, i po tym, gdy matka przezwyciężyła się, wszystko odeszło. O czym nam to mówi? Mówi nam o tym, że prawdziwe zmiany w charakterze rozpoczęły się po 15 latach pracy nad samodoskonaleniem, ale w końcu się zaczęły.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Jeden komentarz na temat “Siergiej Łazariew – Główne wyzwania samodoskonalenia”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s