Siergiej Łazariew – Otworzyć się na świat


There are english subtitles in the film, just press the „subtitles” button.
Poniżej wklejam tłumaczenie na podstawie napisów z filmu.

W jaki sposób rozpoznamy człowieka, którego dusza zaczęła się rozpadać? Pośród pierwszych oznak jest poczucie, że jesteś wybrany przez Boga, że jesteś od innych bardziej moralny, etyczny i religijny, tak więc rozpad już się rozpoczął. W Judaiźmie te tendencje są dosyć silne. Odnajdujemy je także w Prawosławiu i Katolicyźmie. Jest to nawracający motyw we wszystkich religiach. W chwili, gdy postrzegasz siebie jako bardziej moralnego, bardziej wybranego, bardziej oddanego niż inni ludzie, jest to znak, że twoja dusza zaczęła się rozpadać.

Larry Gopnik* jest człowiekiem, który żarliwie przylgnął do pism, on jest ponad innymi w stylu: „ten człowiek to goj, on nie zna Judaizmu, on nie przestrzega przykazań, i z tego powodu jest istotą niższej klasy, jego dusza jest nierozwinięta – jednak ja, ja to jestem zaawansowanym wierzącym, jestem uważnym Żydem…“

To działało przez jakiś czas, jednak później nadchodzi czas, gdy informacja jest przyswojona, i każdy musi poczuć swoją jedność ze wszystkimi, a ten kto nie potrafi tego poczuć, zostanie zniszczony. I rabin intuicyjnie wybierał dla niego przypowieść: „Zrozum to. Jesteś wierzącym. Nosisz w genach pogląd, że Bóg jest jeden. Przestrzegasz przykazań. Jednak na poziomie duszy jesteś taki sam jak inni. Poczuj z nimi jedność, oni są tacy sami jak ty. Otwórz się na świat, ponieważ gdy się odcinasz od tych, którzy nie znają Boga, od gojów i od innej wiary, wtedy odcinasz się od swojej żony, od swoich dzieci, od swojego losu, od swojego zdrowia i ostatecznie od swojego życia. Innymi słowy kontynuujesz zamykanie się.“ W rzeczywistości on już się zamknął (odciął, odgrodził). Rabini to widzą. To dlatego drugi rabin mówi jemu nową przypowieść. Jaki jest tego sens?

Drugi człowiek, zupełnie od ciebie inny, jest taki sam jak ty. Na poziomie duszy jest on z tobą jednością. Musisz to poczuć. Jednak Larry zadaje pytania. „Co powinienem zrobić?“ Jaka jest prawidłowa odpowiedź? – „Żyj i czuj, że inni są tacy sami jak ty, że na poziomie duszy jesteś z nimi jednością“? Takie wytłumaczenie jest niemożliwe. Dlaczego? Dlatego, że powiedzenie tego jest zniszczeniem tego samego Judaizmu, do którego przygwożdżona jest ich wiara. Człowiek idzie do rabina, i rabin mówi: „Przestań być Żydem. Przestań myśleć, że tylko Żydzi mają dostęp do objawień Boga.“ Larry widzi to jako zniszczenie religii. W rzeczywistości jest to zniszczeniem dogmatów, sztywnych tradycji religijnych, ale on postrzega to jako zniszczenie religii, on nie potrafi odpuścić. On żyje po to, żeby przestrzegać przykazań i żeby być lepszym od innych. On jest jednym z wybrańców Boga i musi żyć lepszym życiem, musi mieć lepsze zdrowie i lepszy los. Jednak okazuje się wprost przeciwnie, i on nie potrafi tego zaakceptować. Rabin to widzi, i mówi: „Powróć do życia“. Larry nie wie gdzie to go zaprowadzi, nie może jeść, nie może spać, nie widzi w tym sensu, jednak czuje: wszyscy jesteśmy jednością.

Dlaczego trzeci rabin jest stale zajęty? On jest z nich najmądrzejszy, on rozumie – ten człowiek jest zablokowany, słowa go nie uwolnią, jedynie los go uwolni – za pomocą niewierności, cierpienia, bólu, śmierci itd. I los go otworzył, proces został wyzwolony. I może diagnoza nowotworu przyspieszy ten proces, i on przeżyje.

Jednak ogólnie film nie pokazuje żadnych szans na przetrwanie, więc jaki jest w tym sens? W rzeczywistości ten film zapowiada wyrok śmierci Judaizmu i Izraela.

Człowiek przestrzega przykazań po to, by przybliżyć się do Boga. Czym jest „przybliżenie się do Boga“? Oznacza to wzmocnienie twojej miłości wobec Niego. Najwyższa jedność z Bogiem przychodzi poprzez miłość. Jeśli Bóg jest miłością, wtedy Bóg jest jeden i wszystko jest w Nim. To jest istotą pierwszego przykazania. Najważniejsze przykazanie w Judaiźmie – Jedyny Stwórca. Najwyższym poczuciem jedności jest miłość. To dlatego Chrześcijaństwo oświadczając, że Bóg jest miłością, po prostu potwierdza pierwsze przykazanie.

W konsekwencji, jeśli wierzący przestrzega przykazań tylko po to, by otrzymać dobrobyt, zdrowie itd. wtedy jest to magia. Jest to odwracanie się od Boga. „Bóg jest z nami. Widzisz, robię te wszystkie rzeczy, mam pakt, umowę z Bogiem“. W co ten człowiek tak naprawdę wierzy? Wierzy w swoje zdrowie, w swój dobrobyt, w posiadanie zdrowych dzieci. Innymi słowy, przestrzeganie przykazań jest dla niego środkiem do zwiększenia swojego dobrobytu. Przestrzeganie przykazań jest jednością z Bogiem. Co musi się stać, by ten człowiek osiągnął jedność z Bogiem? Należy zburzyć jego dobrobyt na wszystkich poziomach, co rzeczywiście widzimy (w tym filmie).

 


Źródło: link

*Mowa jest o filmie: Poważny człowiek (2009)

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s