Musimy powrócić do ducha za pomocą intelektu

Musimy powrócić do ducha za pomocą intelektu. I to, jak widzicie, jest zadaniem Antropozofii. Nie ma ona ochoty robić tego, co dogadzałoby wielu ludziom, to znaczy przyprowadzenia z powrotem pierwotnych warunków, np. starożytnej hinduskiej mądrości. Jest to absurd, gdy ludzie o tym opowiadają. Antropozofia kładzie wartość na powrót do ducha, ale powrót do ducha właśnie w pełnym posiadaniu intelektu, z w pełni żywym intelektem. Jest to ważne, abyśmy mieli to twardo w umyśle, że nie mamy nic przeciwko intelektowi; raczej chodzi o to, że musimy iść z nim dalej. Początkowo ludzie mieli ducha, ale bez intelektu; następnie duch stopniowo się odsunął, i rozwinął się intelekt. Teraz za pomocą intelektu musimy odzyskać ducha. Kultura jest zobowiązana do podjęcia tego kursu.

Jeśli tak się nie stanie – cóż, ludzie zawsze twierdzą, że wojna światowa była czymś, czego nigdy kiedykolwiek wcześniej nie doświadczono, i rzeczywiście jest faktem, że ludzie nigdy wcześniej tak zajadle nie rozrywali się nawzajem na strzępy. Jednak jeśli ludzie odmówią podjęcia kursu powrotu do ducha i przyprowadzenia ze sobą swojego intelektu, to wciąż narastać będą jeszcze większe wojny, wojny, które staną się coraz to dziksze. Ludzie naprawdę będą niszczyli siebie nawzajem, tak jak robiły to dwa szczury, gdy zamknięte w klatce zżerały się nawzajem aż nic z nich nie pozostało, prócz dwóch ogonów. Jest to powiedziane dość brutalnie, ale w rzeczywistości ludzkość jest na drodze do całkowitej zagłady. Bardzo ważnym jest, by to wiedzieć.

 


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s