Wszelki rozwój, który odbywa się z samolubstwa jest zły i karygodny

Nie ma wyższego rozwoju bez innego [rozwoju] zepchniętego w otchłań. Królestwa mineralne, roślinne i zwierzęce zostały zepchnięte w ten sposób. Ktokolwiek rozwija się w górę, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność, jest to wielka tragedia; następstwem każdego świętego jest to, że wielka ilość istot zostaje strącona w otchłań.

Nie byłoby rozwoju, gdyby to zepchnięcie w dół nie miało miejsca. Człowiek musi nieustannie strącać innych w dół, kiedy on rozwija się w górę. To dlatego wszelki rozwój, który następuje z samolubstwa* jest zły i karygodny; jest on uzasadniony jedynie wtedy, gdy jest wykonywany dla rozwoju innych istot. Jedynie ten, kto podniósłby tych, którzy zostali zepchnięci w dół, nadaje się do rozwoju.


Źródło: link

*self-interest

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s