Egotyzm i Altruizm

W pewnych okolicznościach to, co nazywa się miłością może być bardzo egoistyczne. Obserwacja życia pokaże jak często to, co nazywa się miłością jest egoizmem. Ale egotyzm rozszerzony poza osobę może również być bardzo bezinteresowny, tzn. może chronić, pielęgnować i dbać o to, co przynależy do niego.

Poprzez takie przykłady, moi drodzy przyjaciele, powinniśmy się nauczyć, że życie nie może być upakowane zgodnie z ideami. Mówimy o egotyźmie i altruiźmie, i możemy tworzyć bardzo piękne systemy z takimi ideami jak egotyzm i altruizm. Jednak fakty rozrywają takie systemy na kawałki; ponieważ, gdy egotyzm tak rozszerza swoje zainteresowanie na to, co jest wokół niego, że uważa to za część siebie, i tym samym pielęgnuje i dba o to, wówczas staje się to bezinteresownością; a kiedy altruizm staje się taki, że pragnie jedynie uszczęśliwiać cały świat według swoich własnych pomysłów, kiedy pragnie z całą swoją siłą wpoić swoje myśli i uczucia całemu światu, i pragnie zastosować aksjomat: „Jeśli nie będziesz moim bratem, to rozbiję ci głowę“, wtedy nawet altruizm może stać się bardzo egoistyczny. Rzeczywistość, która żyje w siłach i w faktach nie może zostać zamknięta w ideach, i znaczna część tego, co przeciwstawia się ludzkiemu postępowi leży w fakcie, że w niedojrzałych głowach i w niedojrzałych umysłach wciąż i wciąż pojawia się przekonanie, że rzeczywistość może w jakiś sposób zostać zabutelkowana w ideach.


Źródło: link

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s