Wyższe Ja; błędy „oświeconych” (2)

Ważną rzeczą jest, by nie wpatrywać się w siebie, tylko starać się poznać Wielką Jaźń, która z góry na nas świeci. Niższa jaźń mówi: „Stojąc tutaj jest mi zimno“. Wyższa Jaźń mówi: „Jestem także zimnem, gdyż jako część jednej Jaźni żyję w zimnie i tworzę sobie zimno“. Znowu niższe ja mówi: „Jestem tutaj w oku, które spogląda na Słońce“. Wyższe Ja mówi: „Jestem w Słońcu, i w promieniach słonecznych spoglądam w twoje oczy“. Zaprawdę, wyjść z siebie to zrezygnować z siebie*. Dlatego też trening Różokrzyżowy ma na celu wyciągnięcie z człowieka niższe ja. We wczesnych dniach Teozofii popełniono najgorszy błąd, kiedy powiedziano ludziom, by odwrócić się od świata zewnętrznego i wpatrywać się w siebie. Jest to wielka iluzja, ponieważ wtedy znajdujemy tylko niższe ja, czwartą zasadę, które wyobraża sobie być boskie, ale wcale takie nie jest. Jeśli mamy poznać Boskość, to musimy wyjść z siebie. „Poznaj samego siebie“ oznacza także „Przezwycięż samego siebie“.

 


Źródło: link

*Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?

Autor: Antropozofiablog

Witam na blogu poświęconym Rudolfowi Steinerowi i jego dziełu - Antropozofii. Na miarę swoich możliwości tłumaczę wykłady Rudolfa Steinera i fragmenty z jego wykładów. Tutaj chcę oddać głos panu Steinerowi: "Dzisiaj będziemy zajmować się czymś, co pokaże nam jak istotnym jest, w oparciu o badania, które mogą być wykonane w wyższych światach, doświadczać tego, co przyszłość trzyma dla ludzkości. Misja ruchu Nauki Duchowej wiąże się z ważnymi wydarzeniami okresu przejściowego, w którym właśnie żyjemy. Stąd też możemy być pewni, że jeszcze wiele leży przed nami w przyszłości, i dlatego w Nauce Duchowej szukamy przewodnictwa w podejmowaniu odpowiednich działań w chwili obecnej."

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s